24 okt 07, 00:23:34 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: EZ A NARUTO-KUN RÉGI FÓRUMÁNAK ARCHÍVUMA.
 
   Főoldal   Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: 1 ... 103 104 [105] 106 107 ... 204
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vita topic (kulturáltan vili?)  (Megtekintve 472325 alkalommal)
0 Felhasználó és 16 vendég van a témában
Saphira
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6663



« Válasz #1560 Dátum: 11 okt 29, 19:37:45 »

"karácsonyra otthon leszünk"

"Mire a falevelek lehullanak..." Nevet

Idézet
Nem. Az emberek ehelyett inkább 4 évenként döntenek egyszer hogy narancs vagy szegfű, és azon túlmenően nem gondolkodnak.

Ezzel vitatkozni sem tudnék. Tényleg így történik. Nevet Meg az is elég elvakult, amikor a sok kisnyugdíjas sipítozok, hogy valaki alapított egy új pártot, ami még nem is létezik, nem is tett semmit, nincsenek is tagjai. Akkor miért éljenzik és éltetik? Hoppá. Remélem ez a kis politikai betekintés nem volt túl nagy hiba.  ikszdé

Idézet
Már meg se merem kérdezni, én melyik csoportba tartozom.

Nevet

Hát Aes, most egy szavadba sem tudok belekötni (vagy nem vettem észre azt az egy szót, amibe beletudnék Nevet).
Naplózva

Aes Sedai
Moderátor
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Akatsuki Akatsuki

Hozzászólások: 11452



« Válasz #1561 Dátum: 11 okt 29, 19:48:54 »

Ohh, a pártok, a drága jó pártok. Igen az tiltott téma, sajnos csak itt a fórumon, pedig néha úgy érzem, hogy úgy általában is tiltani kéne. Az egész nem szól másról, mint hogy összeáll egy rakás ember, mondják magukra hogy ők az xy párt, és ők a jófiúk a mesében. Az emberek meg vagy elhiszik nekik pofára ezt, és megválasszák őket, vagy nem. És ennyi, import világnézet, több ész nem kell bele. Nyugdíjas körökben meg ez főleg divat. Eszmei/ideológiai pártok nekem már szimpatikusabbak lennének, csak a vége ott is ugyanaz mint az első esetben. Legalábbis mostanában ez megy. Régebben még más volt sok szempontból.


Btw hogy valami konklúziót írjak a vita ideológia-részéről, a saját álláspontom alapján, röviden én úgy gondolom, az ideológia olyan mint a világítótorony. A legjobb hajósok boldogulnak nélküle is, mégis örülnek amikor meglátják, az átlagos hajósok számára szükséges, mert nélküle a partnak mennének, de ettől még tudniuk kell hajózni maguktól is, a torony önmagában nem elég. A hülye hajósokon meg száz világítótorony se segít, így is úgyis kapufára mennek a végén. ikszdé
Naplózva
Aes Sedai
Moderátor
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Akatsuki Akatsuki

Hozzászólások: 11452



« Válasz #1562 Dátum: 11 nov 15, 21:31:48 »

Na írok ide a szabad akarat témájában, mivel egy hölgy erre kért, és nem akarom, hogy azt gondolja bárki is, hogy nem vagyok lovagias. ikszdé

De még először egy korábbi témához, egy félreértést el kell oszlatnom, ezzel adós maradtam.

Idézetet írta: Szafi
Lehet igazad van, de most nincs háború, és nem élheted le az egész életedet úgy, hogy annak eljövetelére készülsz.

Ezért ehhez annyit hadd tegyek még hozzá, hogy bár én a jövőt igen sötétnek látom (a háború-ügyre gondolok), de ettől még nem "így élem le az életemet". Szóval nem ez jár állandóan a fejemben, és nem erre készülök állandóan. Csak akkor hozom fel a dolgot, ha olyasmi jön szóba, amihez kapcsolódik. (Világnézeti kérdések főleg) Az életem nagy részében ez a dolog eszembe se jut. Amúgy többé-kevésbé normális életet élek, nem gyűjtök konzerveket a spájzban. xD Lehet, hogy egyre hülyébb leszek, ahogy vénülök, de azért még nem vagyok teljesen paranoiás.

Na de szabad akarat téma...

Most nem olvasom vissza amit eddig erről írtam, ezért lehet lesz némi ellentmondás az ottaniakkal. Viszont igyekszem összeszedettebb lenni kissé.

Szabad akarat alatt én azt értem, hogy az ember dönthet jó és rossz között. Ez egy teljesen szabad döntés. Természetesen, az általam létezőnek gondolt két fél (nevezzük Istennek és Sátánnak) befolyásolhatja az embert ebben a döntésben, sőt mindent meg is tesz, hogy az önmaga lényegének megfelelő útra terelje, azonban a döntést mégis maga az ember hozza meg, és csak ő maga, ezáltal pedig teljes felelősséget visel érte. És ezen van a hangsúly, a felelősségen. Természetesen nem lehetünk biztosak abban, hogy létezik szabad akarat, azonban ha nem létezik, (ami egyenlő a "sorssal", vagyis a determinizmussal), akkor felelősség sincsen. A rossz valójában ebben az esetben nem rossz, és a jó sem jó. Ez azonban - számomra - így nem helyes, hiszen vannak jó és rossz dolgok. Pl.: egy szadista sorozatgyilkos számomra gonosz. Ha azonban nincs szabad akarata, ha az Isten, vagy a Sátán vagy a Sors vagy bármi egyéb elrendelte előre, hogy ez legyen belőle, akkor mi a bajunk vele? Nem gonosz. Csak mondd ezt az áldozatainak is. És, hogy ne csak sötét dolgok legyenek: ha valaki jót cselekszik valaki irányába (egyén, közösség, vagy akár a természet irányába), ennek értéke csak akkor van, ha ezt önszántából tette. (Itt persze összetettebb kissé, mint a rossz dolgoknál. Valójában akkor is van értéke, ha sorszerűen kényszerítve volt rá, a jó cselekedet kedvezményezettje szempontjából).

Felelősség nélkül nincs semmiféle etika. Hiszen ha az egyén nem felelős a tettéért, akkor nincs értelme sem jutalmazásnak sem büntetésnek.

Most mindennek az értelmezését természetesen nagyon áthatja a saját vallási meggyőződésem (egyfajta vallás dualizmus), sajnos ilyen témáról nagyon nehezen tudok ettől elfüggetlenedve írni. Azonban én úgy vélem, hogy ha a Jó és Rossz létét (mint önálló, egyfajta "személyiséggel" rendelkező megtestesülést), el is vetjük, akkor is értelmezhetőek a fentiek. Ha nem, hát akkor a magam szerény eszközeivel igyekszem majd érthetőbbé tenni. Mosolyog
Naplózva
Saphira
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6663



« Válasz #1563 Dátum: 11 nov 27, 00:03:43 »

Na, végre ide is eljutottam. Nevet

Igazából ebben a kérdésben nagyon nehéz helyzetben vagyok, mert nem igazán tudok állást foglalni. Hiszek is a szabad akaratban, meg nem is. Pont ezért kérdeztem tőled, mi a véleményed róla.

Azért itt kérdéses, hogy a tested és gondolataid irányításában mekkora szerepe van az idegrendszernek (hehe, ez így hülyén hangzik), és hogy te magad mennyire vagy alávetett ennek. Hogy ezt érhetőbben is leírjam, elővennék egy elég érdekes, új tudományos "irányzatot", az optogenetikát.

Az optogenetika tulajdonképpen az idegsejtcsoportok irányíthatóságáról szól. Az ilyen kísérletek úgy zajlanak, hogy különböző alsóbbrendű állatok idegsejtjeibe fényérzékeny fehérjét, rodopszint juttatnak. Ezáltal a sejtek fényézékennyé válnak, és az őket ért fényt idegi jelekké alakítják. Magyarán fénnyel irányítani lehet ezeket az állatokat.
Az már más dolog, hogy az élőlény ennek mennyire van tudatában: kevésbé fejlett állatoknál az agy limbikus rendszere nem olyan fejlett, illetve az egész idegrendszer kevésbé központosul, így talán a testük nem is érzékeli a változást, csupán önkéntelenül engedelmeskednek az idegrendszer utasításainak.

Persze embernél (és egyéb fejlett élőlényeknél) más a helyzet. Ez esetben fejlettebb az amigdala és a hippokampusz, és mint tudjuk az agy részei egymástól függetlenül is működnek. Azaz kérdéses, hogy a mozgás mesterséges irányításával (vagyis az agy egy kis területén történt hatalomátvétellel) mennyire befolyásoljuk az agy más részeit, és mindezek hogy jelentkeznek azokon a területeken. Azaz, ha a te agyadat valamivel irányítanák, akkor az mily módon élnéd meg. Rettenetes pszichikai sokk lenne, netalán észre sem vennéd?

Egyébként előfordulnak olyan betegségek, ami "rossz szabad akaratot" okoz. Azaz nincs meg a kapcsolat a bal és jobb agyféltekéd között, és az egyik tulajdonképpen fellázad. Például a jobb agyféltekéd átveszi az irányítást a bal kezed fölött és olyan dolgokat csinál, amit te nem akarsz, ő meg igen. Ilyenkor úgy érezheti az ember, a teste másik fele önálló életre kelt.
Ilyesmi a disszociatív személyiségzavar is, amikor tulajdonképpen egy emberben több személy él, azaz több személyisége van különböző idegrendszeri problémák miatt.

Ez csupán azért érdekes, mert elgondolkodtató, hogy ilyen bonyolult agyi működés mellett mennyire vagy alávetett az idegrendszer működésének, illetve mennyire dönthetsz szabad akaratból (vagy a kettő mennyire függ össze). Ez egyébként amúgy is fura, mert legtöbb ember nem azonosítja önmagát az agyával. Általában egyszerű szervnek titulálják, egyes szám harmadik személyben beszélnek róla, és esetleges betegségei esetén még okolják vagy szidják is. Ez szerintem elég vicces.

Ugyanakkor ez mást is okoz: egyes vizsgálatok szerint döntéseidet már azelőtt meghozod, hogy eldöntötted volna. Ez paradoxonnak tűnik, pedig nem az. Az agy a kérdéseket már azelőtt eldönti, hogy ez a tudatodig eljutna, te pedig csak ezt a döntést hajtod végre. És mivel az agyadat nem is tartod saját magadnak, akkor az a paradoxon, hogy úgy gondolod szabad akaratból cselekedtél. (Az utolsó mondatot tekintsük enyhe szarkazmusnak. Nevet)

Na, de most komolyan, nem igazán tudok állást foglalni ebben a kérdésben. Valamilyen szinten hiszek az előre elrendeltetésben, amit talán azzal tudnék magyarázni, hogy viszonylag tetszik egy-két téridő elmélet, ami ezt is megmagyarázná valamilyen szinten.

Illetve történtek egyes kísérletek, amelyek azt bizonyítják, hogy az idő bonyolultabb, mint gondolnánk. Úgy hisszük, csak a múlt van hatással a jelenre, és e kettő a jövőre. Pár részecskevizsgálat szerint azonban a jövő is hatással lehet a jelenre (ez abban merült ki nagyon leegyszerűsítve, hogy bizonyos felületre kivetített fény még azelőtt visszatükröződött, hogy valójában elérte volna azt).

A másik meg, ahogy már mondtam párszor, eléggé elutasítom ezt a jó és rossz rendszert. Társadalom és korfüggő, hogy mi a jó és a rossz. Az ősi prokarióta-közösségnek biztosan elég rossz volt, hogy azok a retardált cianobaktériumok telepöfékelték a légkört oxigénnel. Nekünk azonban ez jelentette az élet kezdetét, a lét feltételét.

Áttérve a felelősség témához. Felelősség mindig létezik függetlenül a szabad akarattól. Az elmebetegeknek "sincs" szabad akarata, én mégis felelősségre vonnám őket. Minden ember, aki "örök törvények" ellen vét, valamilyen szinten eltorzult személyiségű és ezáltal beteg. Ennyi erővel mindenki takarózhatna idegbajosságával egy gyilkosság után (és sokan így is tesznek). Mondjuk a több személyiség az kicsit más.
Az, hogy rájövünk létezik-e szabad akarat vagy sem, nem változtat az átlagember életén. Ugyanolyan felfogással fog viszonyulni az élethez és ugyanúgy fog élni, aminek a "felelősség" továbbra is ugyanúgy részese lehet, függetlenül attól, hogy ennek valóban van-e mögöttes tartalma, vagy csupán az ember ruházta fel azzal.

Idézet
Pl.: egy szadista sorozatgyilkos számomra gonosz. Ha azonban nincs szabad akarata, ha az Isten, vagy a Sátán vagy a Sors vagy bármi egyéb elrendelte előre, hogy ez legyen belőle, akkor mi a bajunk vele? Nem gonosz. Csak mondd ezt az áldozatainak is.


Nos, ez is elég érdekes. Sztálin gonosz? Persze, hogy az. Na, és Hitler gonosz? Nevet (Erre nem kell válaszolni, köcsögség volt, tudom.  ikszdé)

Egyébiránt egyetértek veled. Ráadásul én eléggé "gonosz" módon állok az elvetemült szadista gyilkosokhoz és legszívesebben néha visszahoznám a halálítéletet. Mások emiatt engem gondolnak gonosz szadistának.


Idézet
Most mindennek az értelmezését természetesen nagyon áthatja a saját vallási meggyőződésem (egyfajta vallás dualizmus)

Egyszer talán Ahura Mazda meghálálja. Én meg a pokolban fogok szénné égni. Nevet
« Utoljára szerkesztve: 11 nov 27, 02:13:30 írta Saphira » Naplózva

heo
Shinobi no Kami
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4496

Fényhozó


« Válasz #1564 Dátum: 11 nov 27, 01:56:47 »

Csak most volt rá elég időm, de...

Na, akkor egy kis szösszenet úgy, ahogyan én látom.

Mivel szabad akaratodból döntöd el, hogy hiszel-e a Sátán Isten, a jó rossz vagy bármilyen egyéb kettőségben, így, ha elfogadod létezésüket, ami előrevetíti a szabad akarat létének meg nem valósulását, akkor az csak a miatt jöhet létre, mert a kész válasz megléte miatt illetve annak elfogadásának pillanatában lemondtál a szabad akaratról.

Máshonnan nézve viszont saját esetből, történetből bemutatva felmerül a kérdés, hogy önmagad vagy-e vagy csak a tested fogja?

Két egyszerű példa a bemutatás kedvéért:
1, Ugyebár van a szerelem, egy kézzel nem fogható érzés, ami lehet mennyei vagy pokoli (Ironikus, hogy pont ezek a szavak jöttek be. Nevet) helyzettől függően.
Tételezzük fel, hogy minden klappol. Ebben az esetben szerelmes vagy és ez jó neked, de felvetődik a kérdés mi is a szerelem?
Vajon ez a szó milyen jelentést hordoz önmagában?
Netán ez a rajongás, a nemi vágy, a vonzódás és különböző szélsőséges érzelmek egyvelege ami a lelked mélyéről jön?
Esetleg csak elektromos impulzusok és váladék termelődések párhuzamosan futó sorozatos ismétlődése?
Vajon mik az érzelmek, hogyan jönnek létre, hol jönnek létre, ezek csak válaszingerek a minket ért behatásokra, talán belénk programozott ösztönszerűségek, ha igen milyen célból?

Sorolhatnám a kérdéseket még sokáig, a legtöbbre úgy véljük, van válaszunk, ezek közül némelyeket tudományosnak másokat kevésbé tudományosnak megint másokat pedig elrugaszkodottnak hiszünk.

Itt újra beköszön a hit, hogy miben hiszel, azt te döntöd el, de, ha abban hiszel, amit mások mondtak neked (Legyen az Biblia, Talmud, Korán, Tudomány vagy bármi egyéb.), akkor vajon bennük hiszel vagy nekik?

Amint kiválasztod, az egyik utat lemondasz a szabadságról, hogy kvázi objektív (Itt szintén feltevődik a kérdés, hogy létezik-e objektivitás egy olyan világban ahol a szubjektivitás meglétére keresünk bizonyítékot, mert, ha létezik szubjektivitás, akkor az objektív megfigyelés valamilyen szempontból mindig szubjektív lesz.) módon megismerhesd a többit, hiszen már befolyásolva vagy.

Így tehát a kérdés az, hogy a lemondás előtt volt-e szabad akaratod?

Itt jön képbe a 2, példa miszerint:

Vegyünk egy 100 egyénből álló olyan csoportot, amelynek tagjai különböző nyelven beszélő, más népcsoportból származó, eltérő helyzetből (Anyagi, életkori, nemi, satöbbi.) érkező embert jelentenek, akik ezt a csoportot alkotják (Persze lesz köztük olyan aki egy másikról azt gondolja, hogy nem is ember, ironikus, na mindegy.).
A példa egy kísérletet tartalmaz, vegyünk egy vascsövet és forrósítsuk fel 900 Celsius fokig, majd kérjünk meg rá minden embert, hogy fogja meg (Persze a szemük be van kötve és vannak ápolók a helyszínen, szóval nem lesz gond, ez nem a fűrész egy újabb része, úgyhogy kezdődhet a játék. Nevet), 100-ból 100  szinte azonnal, bár eltérő válaszidővel, erővel, de eldobja, mielőtt tudatosulna az agyában, hogy a tenyeréről szublimációs folyamat során elpárolgott a bőr, ezt hívjuk gerincvelői reflexnek ebben az esetben a tested helyetted döntött ezzel minimalizálva a saját esetleges kárait is.

A kísérlet második felében a vascső csak 500 Celsius fokra van felforrósítva, a 100 ember adott, a módszer ugyanaz ezúttal a másik kezükkel kell megfogniuk a reakciók is azonosak, de!
Itt felmerül a probléma, hogy nem tudják eldobni, mert nem volt elég forró, így ebben az esetben a vascsőre szinte rá valamint azzal kissé egybe is olvad a tenyér és a kézfej.
Nincs, menekvés a test számára, az impulzusok eljutnak az agyba, ami feldolgozza azokat és válaszként óriási fájdalom generálódik ezzel is késztetve a gyors megoldásra (Furcsa mód a nagy fájdalmak közepette mégis lassabb vagy, ez is ironikus. Nevet), két megoldás lehetséges az egyik az, hogy saját magad téped ki kockáztatva a kézfejed-karod elvesztését, elvérzést és egyéb nyalánkságokat.

A másik, hogy megpróbálod elviselni és segítségre várva kontroll alá próbálod vonni a tested (Lássuk be nem tisztázott, hogy a tested a tied-e vagy fordítva, esetleg egészen másképpen van, de ez most nem akadály.).

Tegyük fel, hogy megkapod a segítséget és csakhogy végre kikerül a kezedből az a fránya cső, persze itt is lehet súlyosabb szövődmény, amivel nem számoltál és esetleg itt is elveszted a karod vagy valami hasonlóan kellemetlen következik be, de kétség sem fér hozzá, hogy te választottál a két lehetőség közül.

Itt beléphet még sok egyéb tudományág, ami esetleg kimondja, hogy mérlegelés alapján döntöttél, így ami a meglévő tudásodra esetleg a személyiség típusodra alapszik, így tehát mégsem te döntöttél, hanem a tested, de legalábbis nagyobb mértékben ő.

Ez furcsán hangozhat, hiszen a testem is én vagyok (Vagy mégsem?), de, ha már animes közösségben vagyok, akkor elég jó példa a Ghost in the Shell, ahol feszegetik, hogy mi is a szellem illetve mennyivel tekinthető inkább gépnek egy póttest, mint az emberi test.
Elvégre mindkettő működése leírható fizikai és kémiai jelenségekkel valamint az azokban definiált mennyiségekkel, a tudomány fejlettségi szintjétől függően pedig bármelyik része lecserélhető, kivéve az agyat, ám, ha az agyban található információtartalom másolható, akkor ez is megoldható, ebben az esetben viszont mi csak adatmennyiség vagyunk és nem több.

S habár ezzel nem adtam választ arra, hogy létezik-e szabad akarat vagy sem, de úgy gondolom, hogy jól láthatóan kiderült, hogy a kettő nem zárja ki egymást, hogy vannak döntések, és hogy vannak, következményeik azt már biztosan tudjuk.
Elvégre a legjobb példa erre a világegyetem, létezik e felől semmi kétség, valamikor megszületett ez már nem olyan biztos, de egyelőre elfogadjuk, hogy elpusztul-e az nem máson, mint az előző feltevésen alapul, mindenesetre, ha ez a helyzet, akkor minden akciót egy reakció követ a kettő között eltelt idő pedig relatív, tehát a döntéseinknek vannak következményei.

Az, hogy ezeket szabad akaratunkból hoztuk-e meg vagy előre meg volt-e írva még nem tudjuk, de szerintem mindkettő, ráadásul egyszerre, mert én úgy gondolom, hogy az előre elrendeltetett döntések elleni válaszreakció a szabad akaratból hozott döntések maguk.

Mondjuk, itt felmerül a kérdés, hogy ez a fajta rendszer szabadon választott, avagy nem befolyásolható, de ezt meghagyom egy másik alkalomra.

Köszönöm szépen a figyelmet! Nevet


Ha van benne valami hiba (Elgépelés, fogalmazásbeli, ragozási vagy valami megszokott, legalább is egy fórumon.) az csak a véletlen műve lehet. Nevet
Naplózva

<Feleségem: Mini-chan Ámor> <Gyermekeim: Sabaku, M. Bogi, Rikan> <Anyósom, tiszteletbeli fogadott anyám: Ritli-sama>
<Az én pici szarvasom: Flexee> <Tanítványaim: Zizi100, drszabi, shidori93>
Stance
S-Osztályú gyilkoló ninja
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2122



« Válasz #1565 Dátum: 11 nov 27, 04:49:37 »

Ezek végletek.
Nem csak azok a választási lehetőségeim, hogy akkor én most a tudomány vagy a hit felé pártolok. Tapasztalatból tudom, hogy mi az igazság, s mi nem. Semmi sem hit kérdése, ha valami létezik akkor létezik. S nem azért, mert a wikipédiában az áll. Amit nem tapasztaltam meg, azt meg nem tudhatom. Így megőrizhető a szabad akarat.
A világunkban nem létezik olyan, hogy jó meg rossz. Egyszerűen vannak dolgok, amiket vagy elfogadunk, vagy nem.
Ha ilyen kérdéseken gondolkodsz, hogy mi a szerelem, akkor aztán biztos, hogy nem fogod megtudni. De egyáltalán minek meghatározni... minden definíció az egó(d)ból ered. Nem léteznek. Ha élsz és érzel, akkor megfogod tapasztalni, hogy mi is. Szavakba önteni azután meg nem tudod. Maximum körülírni.
És mint ahogy te is célozgattál rá, a szabad akarat és az ösztöneink, reflexeink (...) teljesen különállóak, de még is egybefüggőek.
Végtére is még mindig a régit hajtogatom: éljük az életet, ne pedig beszéljünk róla... Mindig figyeljük az érzelmeinket, érzéseinket, gondolatainkat és próbáljuk mi átvenni az irányítást, ne pedig ők vezéreljenek minket. Így elhihetitek, hogy rájöttök, nincs semmi értelme a filozofálásnak.
Naplózva



Aes Sedai
Moderátor
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Akatsuki Akatsuki

Hozzászólások: 11452



« Válasz #1566 Dátum: 11 nov 28, 16:17:21 »

Megnézem mit tudok összehozni...

Szafi.:

Jók a felvetéseid. Amúgy valóban nehéz ebben állást foglalni. Mosolyog

Amit mindenképpen hozzá kell még tennem az előző hsz-emhez, mert ez lemaradt, hogy a szabad akaratról szóló fejtegetéseim az un. "normális emberekre" vonatkoztak. A "normális" szót elég nehéz persze meghatározni, ezért az egyszerűség kedvéért értsük úgy, hogy normálisnak számít az az ember, aki orvosilag és pszichiátriailag egészségesnek számít, valamint a szocializációja során sem érték olyan hatások, melyek extrém devianciához vezették el. A normális emberek képesek ugyanis élni a szabad akaratukkal. Erkölcsi és filozófiai értelemben a felfogásom szerint a szabad akarat ki jár azoknak is, akik a "normális" kategóriából kiesnek, ugyanakkor ők nem, vagy csak korlátozottan képesek élni ezzel.

Idegrendszer kérdése: sejtettem, hogy ez elő fog jönni. Mosolyog Ez az optogenetika meg nagyon érdekesnek hangzik. Nevet Szegény kis állítok. xD Ugyanakkor ezen a téren a szabad akaratot, mint olyat meg kell védeni. A testet az idegrendszer irányítja, ezt kár is lenne tagadni. Azonban ez önmagában véleményem szerint nem befolyásolja a döntési szabadságot. Most mondhatnám azt, mert ziccer lenne, hogy "Te döntesz, nem az agyad" xD (szépen rímelne arra, amit az agy egyes szám harmadik személyű megnevezéséről mondtál). De ilyen hülyeséget nem mondok. Az én felfogásomat inkább úgy mondanám, hogy "Te döntesz, az agyaddal" Ez egy kis különbség, ez a középút számomra. (A harmadik verzió kb úgy szólna, hogy "Az agyad dönt, nem te") Na de visszatérve, én nagyjából úgy fogom fel, hogy az idegrendszer egyfajta eszköz a döntéshez. Mint egyfajta szerszám a tudatos élethez. Nagyon kiforrott és nagyon összetett, lehetővé teszi a döntést, és a döntést követő cselekedet lefolytatását is. Alapvető szükségletünk. A saját idegrendszerünk nélkül nem lennénk, és dönteni se tudnánk. Így gondolhatnánk azt is, akár, hogy nincs is szabad akarat, hiszen az idegrendszeri meghatározottság elnyomja ezt. Azonban, és itt lesz fontos az, amit a hsz elején írtam, ugye a szabad akarattal való élés képessége a normális (orvosi értelemben egészséges!) emberek számára adatik meg teljes mértékben, már pedig akinek az idegrendszere nem megfelelően működik, az nem tekinthető normálisnak. Ez azonban, mint ahogy azt írtam, etikailag még nem veszi el az ilyen emberektől sem a szabad akarat lehetőségét, pusztán élni nem tudnak vele. Na most sikerült némiképp körbetáncolni a dolgot. Megpróbálom összefoglalni: az idegrendszer nélkül nem tudunk dönteni, ezáltal korlátozni látszik a szabad akaratot, ugyanakkor viszont el nem veszi teljesen, ugyanis a szabad akarat önmagában is fenn állhat, csupán kérdéses, hogy ki és mennyire tud élni vele.

Persze ez: "egyes vizsgálatok szerint döntéseidet már azelőtt meghozod, hogy eldöntötted volna. Ez paradoxonnak tűnik, pedig nem az. Az agy a kérdéseket már azelőtt eldönti, hogy ez a tudatodig eljutna, te pedig csak ezt a döntést hajtod végre." Tudatalatti esetleg? Nevet Lehet ezek a döntések ott születnek meg. Mindenesetre ezek a vizsgálatok nagyon érdekesek lehetnek.

Még egy kicsit az optogenetikához: felvetődött bennem, hogy egy hasonló eljárás, megfelelő eszközökkel embereken alkalmazva hogyan vonatkozik a szabd akarat kérdésére. Én úgy gondolom, egy ilyen eljárás léte önmagában nem befolyásolja a dolgot. Hiszen kényszerről van szó, ugyanúgy, mint ha karddal fenyegetnének, amikor szintén nem magadtól döntesz. Mondjuk egy ilyen technika remek lenne, hiszen az alany még csak nem is tudna róla, hogy kényszer alatt áll. Ide vele.  Pojén (Bár elhet, hogy valójában éppen hatalmas sok lenne, ahogy azt te is felvetetted.)

Idézet
Azaz nincs meg a kapcsolat a bal és jobb agyféltekéd között, és az egyik tulajdonképpen fellázad. Például a jobb agyféltekéd átveszi az irányítást a bal kezed fölött és olyan dolgokat csinál, amit te nem akarsz, ő meg igen. Ilyenkor úgy érezheti az ember, a teste másik fele önálló életre kelt.

Ez komoly? xD El se tudom képzelni szinte. Bár az egy testben több személyiség ügy is alig felfogható. Számomra ezek mindig nagyon érdekesek voltak, a mindenféle őrültségek. Mondjuk amilyen bonyolult az agy működése, nem lep meg, hogy ennyiféleképpen el tud romlani. Ezen a területen nem tagadom, hogy sokféleképpen meg lehet fogni az elveimet. Pl. a lélek létének híveként nem igazán tudom, hova tegyem azt amikor egy testben két "személy" lakozik.  Gondolkozik Erre még választ kell találnom. Meg még annyi mindenre... néha tartok tőle, hogy egy élet kevés lesz erre. Szomorú

Idézet
A másik meg, ahogy már mondtam párszor, eléggé elutasítom ezt a jó és rossz rendszert. Társadalom és korfüggő, hogy mi a jó és a rossz. Az ősi prokarióta-közösségnek biztosan elég rossz volt, hogy azok a retardált cianobaktériumok telepöfékelték a légkört oxigénnel. Nekünk azonban ez jelentette az élet kezdetét, a lét feltételét.

A prokariótáknak ez egy nagy szívás volt szegényeknek. Azonban a dolog előremozdított a világot abban a rendben és fejlődésben amit a Teremtő szánt neki. Szóval a cianobaktériumok tevékenykedése egyértelműen jó volt. De ezen a részén enm is vitázok, itt nem igazán lesz egyetértés. kacsint

Idézet
Az, hogy rájövünk létezik-e szabad akarat vagy sem, nem változtat az átlagember életén.

Természetesen. Azért engem ennek ellenére érdekel, hogy van a szabad akarat. Talán mert nem vagyok átlagember. ikszdé

Idézet
Egyébiránt egyetértek veled. Ráadásul én eléggé "gonosz" módon állok az elvetemült szadista gyilkosokhoz és legszívesebben néha visszahoznám a halálítéletet. Mások emiatt engem gondolnak gonosz szadistának.

Én is így vagyok vele, de ebben nincs semmi gonoszság. Az immunrendszer se gonosz, amikor kivágja a kórokozókat a szervezetből.

Idézet
Egyszer talán Ahura Mazda meghálálja. Én meg a pokolban fogok szénné égni.

Fenéket! Én jóba vagyok az öreg Ahurával, majd csak kidumállak téged valahogy a pokolból. Nevet

Naplózva
Stance
S-Osztályú gyilkoló ninja
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2122



« Válasz #1567 Dátum: 11 dec 27, 14:49:20 »

Emlékeztek még, hogy milyen csúnya módon reagáltátok le, mikor egy 'összeesküvés-elméletet' betettem ide néhány hónapja?

No, egy új témát dobnék fel, nagyon kíváncsi lennék a véleményetekre.
Mikor sétálok hazafelé a munkából (ott nagyon tiszta az ég, nincs szmog) az eget szoktam kémlelni, mert olyan hihetetlen látvány tárul elém néha, hogy a 17 év alatt egyszer sem tapasztaltam még olyat. Tudtam, hogy ez nem természetes. Azt hittem először, hogy kondenzcsíkokat látok, vagy furcsa felhőket, biztos ti is tapasztalhattatok ILYENEKET, csak én néha több, mint tíz csíkot látok különböző árnyalatokban egy időben... nem hittem, hogy ilyen mély tartalom rejtőzhet ezekben, azt hittem jelentéktelen dolgok...
Még csak másfél részt néztem meg az adásból, még nem vagyok felkészülve rá, aludni akarok mert holnap meló:
1. rész http://www.youtube.com/watch?v=TYwD_hvt5Io&feature=player_embedded
2. rész http://www.youtube.com/watch?v=Bma4ZJY4mvM&feature=relmfu
3. rész http://www.youtube.com/watch?v=rAD00cvDnGo&feature=relmfu
4. rész http://www.youtube.com/watch?v=ztsRAYcNTj0&feature=relmfu
5. rész http://www.youtube.com/watch?v=Y0uKJTXECeI&feature=relmfu
Öveket bekötni...

Na akkor egy kis up-date: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dNYn3fF62K0
Naplózva



Saphira
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6663



« Válasz #1568 Dátum: 11 dec 30, 15:25:25 »

Stance, ez mind szép és jó, csak annyi lenne a kérdésem, hogy mi okuk lenne minderre?

Egyébként eszetekbe jutott, hogy kilenc nappal ezelőtt volt a világvége? Teljesen megfeledkeztem róla. <- Bocsánat, enyhe időzavarban szenvedek. Nevet



« Utoljára szerkesztve: 11 dec 30, 17:14:53 írta Saphira » Naplózva

kiskakas2
ANBU Osztag Vezető
*
Nem elérhető Nem elérhető

Szökött Shinobi Szökött Shinobi

Hozzászólások: 770

heisenberg


« Válasz #1569 Dátum: 11 dec 30, 16:54:57 »

Idézet
Egyébként eszetekbe jutott, hogy kilenc nappal ezelőtt volt a világvége? Teljesen megfeledkeztem róla.
1. az 2012 nem? Nevet
2. valahol azt olvastam hogy volt egy kis elszámolás.. és a maja naptár október 28. véget ért.. (vagyis ezt vettem ki valami angol szövegből..  ha megtalálom beteszem Mosolyog

szerk.: megvan : http://www.calleman.com/content/articles/end_of_creationcycles.htm
aztán az is lehet hogy tévedtem Mosolyog
« Utoljára szerkesztve: 11 dec 30, 16:57:47 írta kiskakas2 » Naplózva

Saphira
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6663



« Válasz #1570 Dátum: 11 dec 30, 17:13:57 »

LOL, ez akkor égés. Nevet (btw, 2012-nél tartok. Nevet)

Mindegy, akkor még egy évig írogathatom, hogy vége lesz a világnak.  Kúl


Amúgy felesleges írnod róla, teljesen hidegen hagy az egész. Miben voltak oly különlegesek a maják, amikor még a vasat sem fedezték fel? Beható ismereteik voltak a csillagászatról és annyi. Ugyanez megvolt a sumeroknak, egyiptomiaknak, kínaiaknak. Az egész egy szép kis marketingfogás, amiből nyerészkedhetett Hollywood meg Mexikó.
Soha nem értettem, miért kell felmagasztalni azt a kultúrát. Ma sokkal fejlettebb a csillagászat, mint tudomány, mégsem tudunk megjósolni semmit...
Naplózva

kiskakas2
ANBU Osztag Vezető
*
Nem elérhető Nem elérhető

Szökött Shinobi Szökött Shinobi

Hozzászólások: 770

heisenberg


« Válasz #1571 Dátum: 11 dec 30, 17:17:18 »

énis Fb-én egy képhez beszóltam hogy miazhogy PF 2012 mikor az mostvan Nevet Nevet aztán kapcsoltam..  smirksweat

pontosan... amúgy valami kisbolygót jósolnak ami közeledik nem? Nevet
Naplózva

Aes Sedai
Moderátor
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Akatsuki Akatsuki

Hozzászólások: 11452



« Válasz #1572 Dátum: 11 dec 30, 17:35:06 »

Soha nem értettem, miért kell felmagasztalni azt a kultúrát.

Valamiért manapság Európában, meg úgy általában a Nyugati világban kb mindent imádnak felmagasztalni ami nem európai. Ezt sose értettem miért. Minden tele van az ázsiai, inka, maja, sőt (ritkábban) afrikai vallási meg spirituális cuccokkal. Tiszta nevetséges szerintem. A saját babonáink már nem is elég jók? (Most abba nem menjünk bele, hogy mi babona és mi nem, a 99%a nyilván az.) De elég csak megnézni egy könyvesboltban minden tele van a buddhistákkal meg a többi hasonlóval.

kiskakas: a kisbolygó asszem csak az egyik verzió. ikszdé
Naplózva
kiskakas2
ANBU Osztag Vezető
*
Nem elérhető Nem elérhető

Szökött Shinobi Szökött Shinobi

Hozzászólások: 770

heisenberg


« Válasz #1573 Dátum: 11 dec 30, 17:39:59 »

ejj... Nevet akkor nem lesz elég bruce willis .. Nevet itt már Chuck norrisnak kell cselekednie  smirksweat
Naplózva

Aes Sedai
Moderátor
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Akatsuki Akatsuki

Hozzászólások: 11452



« Válasz #1574 Dátum: 11 dec 30, 17:42:16 »

Én is attól tartok, hogy itt már csak Chuck segíthet rajtunk, ha több minden is jön egyszerre.. Mondjuk ő egyedül is elintézi az ilyen apróságokat mint a kisbolygó. Bár KIS bolygóra lehet Bruce is elég lesz. ikszdé Chuck Norris szóba se áll semmivel, ami kisebb egy gázóriásnál.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 103 104 [105] 106 107 ... 204
  Nyomtatás  
 
Ugrás:  

 
A MySQL adatbázis használatával A PHP programnyelven íródott bluBlur Skin © 2006, hbSkins
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines


A számláló indult: 2008.06.21.
Szabványos XHTML 1.0! Szabványos CSS!