Egy kérdés. Hisztek a világvégében? Arra gondolok, hogy mi van, ha ennek az egésznek tényleg van alapja. No nem a szó szerinti "2012 december 21-én felrobban a föld és kihal az emberiség és isten haragja lesújt ránk" értelemben véve. Mi van, ha jövőre összeomlik a társadalom. Tudom őrültségnek hangzik így egyszerűen kimondva, mert a ez összetett. De gondoljunk csak a mostani válságokra. Pár év múlva nem is biztos, hogy lesz még EU. Már Amerika is a kínaiaktól vett fel kölcsönt. Ez az egész infláción alapuló gazdaság könnyen összeomolhat. Ez jelentheti a mostani társadalmi berendezkedésünk, és a jelen vezető országainak a végét. Nem a világvége, hanem egy világ vége. Mint ahogy anno a régi rendszerek, úgy a mostani kapitalista is bedőlhet. Lehet ennek értelme?
Érdekes, hogy ez a világvége dolog itt mindig eljön bizonyos időközönként.
Először is a "megjósolt" világvégék: erről csak keveset, mert most a téma nem erről szól, de azért egy valamit meg kell említenem, méghozzá azt, hogy egy világvégének pont az a lényege, hogy vége a világnak szóval nem lesznek túlélők egy darab se. Az csak az ostoba amerikai filmekben van, hogy a hős Johnny-k túlélik a világvégét, valójában ezek a hős Johnny-k arra se képesek, hogy egy olyan elmaradott országot legyőzzenek tisztességesen, mint amilyen Afganisztán.
Éppen ezért a kapitalizmus (vagy bármilyen világrend) végét világvégének nevezni merő hülyeség. Az ilyen változásokat mindig túléli az emberiség, kiheveri őket. A kapitalizmus végét lehet nem élnék túl ennek a rendszernek a fenntartói, haszonélvezői, de őértük egyáltalán nem is lenne kár, sőt.
A kapitalizmus amúgy szerintem is el fog bukni, mert ez a rendszer, ha úgy folytatja ahogy eddig, akkor lakhatatlanná teszi a bolygót. Továbbá a jóléti társadalomnak (amivel a kapitalista urak kilóra veszik meg a magukat embernek hívő birkákat), ennek a társadalomnak hihetetlen mennyiségű energiára van szüksége ahhoz, hogy fenntartsa önmagát. Az meg ma már közhely, hogy az olaj és a többi hasonló el fog fogyni, nem is akarom ezt most emlegetni, a lényeg úgyis annyi, hogy amiből nem végtelen mennyiségű van az egyszer elfogy, ha használják. És akkor ez a rendszer összerogy szépen magától. Világvége? Nem, csak egy újnak a kezdete, és az ilyesmit általában egy kis takarítás előzi meg. De a gazdasági-társadalmi rendszerek összeomlása mindig is velejárója volt az emberiség történetének. Túldramatizálni, sőt egyáltalán bármennyire is dramatizálni nincs sok értelme.
Radikális lesz e a változás? Nyilvánvalóan. Hiszen ennek az előjelei már évtizedek óta ismertek, az emberiség mégse tesz semmi igazán jelentőset ellene. És ha valamit az utolsó pillanatra hagyunk, akkor az mindig kapkodáshoz vezet. A kapitalizmus ura az utolsó percig szeretnék fejni az embereket (vagyis nyírni a birkákat), ezért nem lehet békés az átmenet.
Azt kell látni, ami az orrunk előtt van, nem azt, hogy mi lesz.
Itt ellentmondasz önmagadnak. Hiszen jövőbeli változásokról beszélsz az egész írásodban, arról, hogy mi lesz, de utána ezt elutasítod. Ha a jelenből a jövőre következtetést érted ez alatt, akkor semmi bajom, én is ezt teszem, csak eléggé félreérthetően fogalmaztál.
Nem kell ezen fantáziálni, mert aki a jelenben él, az nem fog majd pácba kerülni.
Pont az fog a legnagyobb bajba kerülni, aki csak a jelennek él, mert az nem készül fel a jövőre.
Kezdjen el mindenki magáért tenni.
Ez pontosan a mai világrend, a kapitalizmus tanítása, és pontosan ez a hozzáállás az, ami a tönk szélére juttatta. Ez a hozzáállás, hogy mindenki magáért tegyen. Ha az emberek véletlenül az önzősködés helyett egyszer elkezdenének egymásért, és a világért is tenni valamit, akkor talán elkerülhetőek lennének az ilyen balhék. De nem, azt nem, mindenki a saját "megváltását" keresi, ahogy te mondtad, a többiek meg menjenek a "pokolba", vagy mindegy, hogy mi lesz velük. Ez a mentalitás tényleg oda vezet, hogy "
Legyél önző, rabolj bankot és élj mint marci a hevesen" ahogy azt Zemori igen találóan megfogalmazta.