Több oka is van, hogy pénzért adják a kutyákat. Az egyik, és legnyilvánvalóbb, hogy a tenyésztés rengeteg pénzt emészt fel. Itt nem arról van szó, hogy a fajtatiszta kutyának van egy törzskönyve, és az a "papír"ér annyit. Részben ez is közrejátszik, hiszen az bizonyítja, hogy fajtatiszta a kutya (hivatalosan csak azok a kutyák fajtatiszták, melyeknek van törzskönyve, mindegyik más - hiába néz ki fajtakutyának - keveréknek minősül), másrészt viszont a törzskönyv kiadását és az alom felvételét rengeteg más procedúra is megelőzi: a kutyákat háromszor oltatni kell, diszpláziára szűrni kell, nem beszélve a terhes anyakutya kivizsgálásáról - és gondolom ti is tudjátok, mennyibe kerül egy látogatás az állatorvosnál.
Emellett, amit már Morita is említett, a kutyákat etetni is kell. Sok fajtánál pedig kötelező munkavizsgát tenni a tenyésztéshez, ami szintén pénzt és időt emészt fel. Ahhoz, hogy valaki elismert tenyésztő legyen és bebizonyítja, hogy minőségi, jó kutyákat enged ki a kezei közül, kiállítások is szükségesek, a nevezés szintén pénz.
Te is beláthatod, hogy ez durván veszteséges munka lenne, magyarán fizetség nélkül nem sokáig lenne életképes.
A másik ok, hogy ez bizonyos szempontból szűrőként funkcionál. Ezeket a kutyákat a tenyésztő szeretné minél jobb gazdákhoz juttatni, és az áruk valamilyen szinten ezt el is éri. Csak az áldoz olykor 100 ezer forintnál is több pénzt egy kutyára, aki rajong érte, szereti az állatokat, meg tud neki adni mindent, vagy fontos számára egy jó kutya és további tervei vannak vele. Szerintem ritkán hallasz olyanról, hogy törzskönyves fajtakutyákat kínoztak, halálra éheztettek, vagy láncra verve tartottak a hátsó udvaron.
Ezzel szemben a lakosság nagy része ezt teszi. Falun a legtöbb ember úgy néz a kutyára, hogy az azért van, hogy legyen. Éljen egy kutya az udvaron és kész. Nem játszanak vele, nem nevelik, nem ápolják, csak dobnak neki enni. A mi községünkben a kutyák 98%-át nem láttam még sétálni a gazdájával. Sok egész életében - kölyökkora óta - láncra van verve. Gondolom neked is leesett, hogy ha minden kutyának ilyen borsos ára lenne, ezek az emberek nem vennének.
És még meg sem említettem a többit: ha nem lenne a kutyának ára, és ingyen adnák boldog-boldogtalannak, gyakorlatilag minden alja népség hozzájuk jutna. És ami olcsó, azt az ember értéktelennek tekinti. Lehet, hogy te tisztelnéd, szeretnéd és becsülnéd, de hidd el, nagyon sok ember semmibe sem nézi a kutyát, és az sem érdekelné, ha elpusztul, majd "szerez másikat ingyen". Emellett Ózdon a cigányok az itt dívó kutyaviadalok miatt az udvarokból lopják el a kutyákat (!), vagy az utcán szedik őket össze, hogy elvigyék "próbakutyának". Vagy olyat is láthatsz sok hirdetésben, hogy "10-12 leonbergit olcsón felvásárolnék".Szerinted minek annak annyi kutya? Azért, mert rengeteg kutyát importálnak külföldre
szőrmének, és nagyon sokan végzik plüssmaciként, mielőtt megélik a féléves kort.
Nem beszélve arról, hogy ha itt ingyen lenne azok miatt, akik úgy gondolkodnak, mint te, akkor a sok tisztességtelen ember tömegével vinné ki őket, és eladnák jó pénzért a fajtatiszta, díjnyertes kutyák leszármazottait.
Remélem sikerült meggyőzni.
míg egy okosabb és hűségesebb keveréket, aki nem finnyákol, ha moslékkal etetik ingyen is megkaphatsz.
Na igen,attól még hogy nincs ára egy keverék kutyának,lehet hogy sokkal többet ér.
Hülyeség.
Az egyik legnagyobb legenda, ami a kutyákhoz nem értők között terjed. Menj már ki egy utcáról összeszedett keverék kutyával vadászni. Vagy azonnal nekiugrik a vadnak és darabokra tépi, vagy elmenekül, vagy az lesz az első tette, hogy szemből nekiugrik a vaddisznónak, ami egy pillanat alatt agyontapossa vagy felökleli. Hidd el, tapasztalatból mondom. A fajtatiszta kutyák nem "túltenyésztett genetikai selejtek", mint ahogy sokan gondolják, hanem szigorú feltételek mellett tenyésztették őket már több ezer, több száz éve, hogy egy bizonyos munkát tökéletesen végezzenek. Soha nem fogsz olyan jól apportírozó kutyát találni a keverékek között, mint a vizslák vagy a szetterek, vagy soha nem fogsz olyan jó hajtókutyát, mint az agarak vagy a kopók. Mert ezeket a kutyákat már évszázadok óta e munkákra szelektálták, és csak a legjobbak maradhattak bent a tenyésztésben, szemben a keverékekkel, amiről ránézésre sosem tudod majd eldönteni, mire van hajlama.
Hangsúlyozom: a fajtatiszta kutyák (legalábbis a munkakutyák) valamiben biztos, hogy jók és kiemelkedők, mert biztos, hogy hordozzák a génjeikben. Ezzel szemben a keverékről nem tudni: lehet mindenben teljesen átlagos, valamiben kiemelkedő, vagy valamiben rossz is az a kutya.
A hűségesebbet sem értem. Hülyeség. Vannak kutyafajták, amelyek nagyon ragaszkodóak, vannak, amelyek nem. Például egy kuvasz nagyon hűséges, a basset hound meg szarik a fejedre, csak hadd aludjon. A keverékeknél meg ugyanaz a helyzet áll fenn: lehet, hogy az a kutya nem domináns, "megadó" géneket örökölt és hűséges, de az is lehet, hogy nem. Attól függ milyen fajták keveréke, és azok is hogy rekombinálódtak benne.
Ráadásul én nagyon sok keverék kutyával is találkoztam már, nekünk is volt, de soha egyik sem volt olyan értelmes és intelligens, mint egy vizsla vagy egy border collie. Nyilván vannak kiemelkedő keverékek, de míg ott ez egy magasabb szint, addig e fajtáknál ez az intelligencia átlagos.
A másik nagy tévhit, hogy a keverékek egészségesebbek. A francokat. Persze vannak bizonyos betegségek, amelyek egy-egy fajtában nagyobb kockázattal felbukkanhatnak, de ez keveréknél is előfordulhat, attól függően, a kutyának mire van hajlama. Ez azért félrevezető, mert lehet, hogy a keverékeknél ritkábban alakul ki bőrdaganat, mint a komondoroknál, de a keverékek genetikailag nagyon változatosak, míg a komondorok egységesek. Azaz kevésbé feltűnő a sok betegség, ami a keverékek között felüti a fejét. És amíg a komondoroknak egy-két betegségre van hajlama általában, addig a keverékedről nem tudod eldönteni, hogy mi baja lesz.
A másik, hogy a fajtatiszta kutyákat szigorúan szűrik: ha valami betegséget hordoznak (például diszplázia), nem tenyészthetők tovább.
Emellett a keverék kutyák tulajdonosai sajnos (nem mindig! csupán az átlagról beszélek! nagyon sok becsületes és jó gazda van, aki imádja és megfelelően gondozza a kutyáját!) nem igazán hordják el szűrővizsgálatokra a kutyákat. Azaz sokkal kisebb az esélye, hogy egy-egy betegséget időben felismerjenek, egyáltalán tudomást szerezzenek róla. Ezek a kutyák egyszerűen "csak úgy" meghalnak, és soha nem derül ki, hogy miért. Szemben a tenyésztett kutyákkal, ahol e betegségekre általában időben fény derül.
És még a hozzászólásodra reagálva: úgy beszélsz, mintha a fajtatiszta kutyának a génjeiben lenne, hogy nem eszik "moslékot". Minden kutya azt eszik, amit adsz neki és amire rászoktatod.
Ha meg nem akarsz fizetni a kutyáért, fogadj örökbe. Ezernyi gyönyörű kutya vár a menhelyeken szeretett gazdára, és egy fillért sem kell letenni.
Bocs, hogy ennyit írtam, de muszáj volt kijavítanom a hülyeségeket. Megjegyezném, én nem azt próbáltam bizonygatni, hogy a fajtatiszta kutya értékesebb, csupán el akartam oszlatni azt a tévhitet, hogy "sokkal kevesebbet ér, betegesebb, butább, nem hűséges". Ez nem igaz, minden kutya ugyanolyan értékes, és minden gazdának a sajátja a legértékesebb függetlenül attól, hogy fajtatiszta vagy keverék-e.
Munka tekintetében meg, bármennyire is meglep titeket, gman és dreamfolow, a fajtakutyák értékesebbek abból a szempontból, hogy biztos, hogy megvan a genetikai adottságuk az adott munkához.
Most ami van nekünk ,egy éves border collie ,igaz fajtiszta,de nem fizettünk érte
Az nem fajtatiszta. Gman "fajtatiszta" kutyáira ugyanezt tudom mondani. Higgyétek el, nem az.
Én is láttam állítólagos "fajtatiszta" vizslákat, természetüket és kinézetüket tekintve sincsenek a közelében sem az igazi vizsláknak. Igaz, csak az veszi észre a különbségeket, aki tudja, mit kell nézni. És már előbb is említettem: a kutya, akinek nincs törzskönyve, nem fajtatiszta, vagy legalábbis nem tekinthető annak!