24 okt 07, 04:16:44 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: EZ A NARUTO-KUN RÉGI FÓRUMÁNAK ARCHÍVUMA.
 
   Főoldal   Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: 1 ... 99 100 [101] 102 103 ... 204
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vita topic (kulturáltan vili?)  (Megtekintve 472408 alkalommal)
0 Felhasználó és 5 vendég van a témában
Loah
ANBU Kapitány
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1592


« Válasz #1500 Dátum: 11 aug 22, 11:43:15 »

Most bőven belemehetnénk a szentháromság témába, de szerintem inkább hanyagoljuk ezt Mosolyog.
Naplózva
shiranai
Osztag Vezető
*
Nem elérhető Nem elérhető

Egyesített Shinobi Haderő Egyesített Shinobi Haderő

Hozzászólások: 979



WWW
« Válasz #1501 Dátum: 11 aug 22, 11:47:25 »

Én is mindig elolvasom a kis értekezéseiteket. Egyébként kellemes olvasmányok Mosolyog.
Azonban ezzel a kijelentéseddel Aes, hogy a fizikusok munkája nem viszi előrébb a világot nem értek egyet.

A fizikusok természetesen nem a körmüket reszelik, és barkóbázni se hiszem, hogy szoktak. Helyette inkább rágódnak a múlt század nagy embereinek elméletein, semmitmondó tanulmányokban ismételgetik önmagukat, teszik mindezt a jobb állások, és tanszékvezetői pozíciók kedvéért. Az újítókat, a fiatal fizikusokat, akik forradalmat szeretnének a tudományban, pedig szépen ellehetetlenítik, vagy, ha tehetik betörik. Végül is azok is csak tőlük tanulnak az egyetemen.

A tesóm különböző aluminium kompzitok megszilárdulási és mechanikai tulajdonságait vizsgáló kutatásokat végez. Természetesen kutató csoportban, nem egyedül Nevet. Ezt speciel néha még nagy autó gyárak is pénzelik az eun kívül,mert így könnyebb, erősebb vagy csak szimplán jobb anyagokból olcsóbban készíthetik majd el a termékeiket.
És sose hallottam, hogy valamelyik főnöke, tanára arra terelte volna, hogy a régi elméleteken rágódjon és ne az ötleteit valósítsa meg. De persze ettől még lehetnek ilyen fizikusok, csak még én nem hallottam ilyenről smirksweat.


Bizonyára majd megint lesz olyan forradalom, mint amilyen Einstein vagy előtte Newton volt. Addig azonban várni kell, itt hagytak minket az atombombával. A Holdig még elvittek minket, de ott igenis leült a dolog. Messze még a Marsutazás. Márpedig, ha a tudomány olyan formában fejlődik, ahogy azt te beállítani kívánod, akkor én a Holdutazásból kiindulva, ami már elég régen volt, kérem az antigravitációs autómat. A dédunokáim számára meg majd a birodalmi csillagrombolójukat. De nem legóból, hanem igaziból. Tudom ez most egy kicsit talán erősre sikeredett, de nem "bántani" akarom a tudományt, az én bántásom amúgy is lepattanna róla. Csak nem tartom mindenhatónak, és az egész mindenségre általánosan értelmezhetőnek.

Előre leszögezném, hogy tudom, hogy a fejlődési kívánalmaidat Saphira nézetire írtad. De azért leírom, hogy miért nincs ilyen mértékű fejlődés.

Azért nincs olyan látványos forradalom, mint az atombomba (mert akármilyen pusztító és szörnyű találmány [ezt az alkotói is belátták mikor a következményeit látták] azért csak előrébb lendítette az energia termelést) vagy a távolabbi űrutazás, mert nem ölnek bele olyan mérhetetlenül sok pénzt, mint régen. Az atombomba és az energiájának békés felhasználása a 2. világháború nélkül, talán még most se lenne. Ugyan is egy háborúval mindig együtt jár az ipar fejlődése (persze először csak a hadiiparé). Az űrutazás rohamos fejlődésnek alapját a hidegháború adta, meg a presztízs kérdés, hogy ki jut előbb a  Holdra. Ha a Szovjetunió nem omlik össze (részben a gazdasági problémái miatt, amit az űrprogram pénznyelése is fokozott), akkor talán már a mars utazás lenne a cél.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a mostani viszonylag békés és nagyobb konfliktusok nélküli világban nem fog ilyen mértékű fejlődés bekövetkezni a fizika területén (ha már azt emeltétek ki). A biológia/orvostudomány, számítástechnika területén most is elég ütemes, gyors fejlődés van ugyan is most ebbe ölnek egy csomó pénzt, és az űrprogramot az USA most parkoló pályára tette. Szóval egy ideig még várnia kell az unokáidnak a csillagrombolójukra  Nevet. Egyébként tetszett a példa.
Naplózva


"Ha szemmel mindent el lehetne intézni, akkor csak halottak és terhes nők lennének a világon."
"Minden emberi félelem alapja egy korábban becsukott ajtó, félig nyitva."
ATON14
Osztag Vezető
*
Nem elérhető Nem elérhető

Rejtett Levél Falu Rejtett Levél Falu

Hozzászólások: 996



« Válasz #1502 Dátum: 11 aug 22, 15:20:58 »

Idézet
Ugyan miért nem igazolható? Még mindig nem értem, miért hiszed, hogy nincs mindenre magyarázat. Az, hogy egyes dolgok miértjét nem ismerjük, nem a magyarázat hiányából, hanem a magyarázat még nem ismeréséből fakad.
 Ha már a tudományoknál tartunk, vegyünk egy egyenletet.

                         x+y=2

Az egyenlet létezik ugyan, de ilyen formában nem bizonyítható hitelessége, mivel ahhoz túl keveset tudunk. Ám ha megismerjük az x-et, az egyenlet is értelmét nyeri és kiszámítható az y.

A hangsúly itt is a "még"-en van. Erre már feleltem. Az egyenlethez meg annyit, hogy mi van ha például az x helyén egy végtelen tizedestört áll? Akkor soha nem ismerjük meg az y-t.
. . .
Off: olvassam még ezt bárki is rajtam és Szafin kívül? Ha igen, kézfeltartással jelezze. Kíváncsi lennék. Mosolyog
bye bye, én is olvasom, igaz, nem mindig értek mindent, de attól még érdekes vélemények "hangzanak el", amit érdemes végig olvasni.
Bár, nem akartam beleszólni, de sikerülni fog: Ha x egy végtelen tizedestört lenne, akkor is lehetne következtetni y-ra, és valamilyen fogalmunk lenne az egyenletről, nem csak képzelgések.
Naplózva

....................................................................................................................
Marci1996
ANBU Kapitány
*
Nem elérhető Nem elérhető

Akatsuki Akatsuki

Hozzászólások: 1274



« Válasz #1503 Dátum: 11 aug 22, 19:43:48 »

énis végigolvasom bármilyen hosszú,mióta itt vagyok már volt néhány ilyen vitátok,és bazira érdekes szokott lenni Nevet
Naplózva

Sensei:Miroku

Lányom:boci555

Csapattárs:Riel---chan és pintermate

Tanítvány:ATON14

Kletta szexrabszolgája(igen én is xD)

NHFK tag
Saphira
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6663



« Válasz #1504 Dátum: 11 aug 23, 22:50:42 »

Engem őszintén meglepett, hogy bárki olvassa ezt az igen hosszúra nyúlt eszmecserét. Komolyan azt hittem, hogy csak ketten vagyunk.

Gman, örülök, hogy egyetértesz velem. Na, és mi az a 7,19%, amiben túl földhözragadt vagyok? Nevet


Idézet
Ismert és már nem ismert dolgok: ez nekem is feltűnt, de nem foglalkoztam vele, ugyanis ez ennek a témának a velejárója. A természettudósok, a teljes racionalitás igénye miatt, a már megismert dolgokban gondolkodnak. A többi a nem ismert dolgok, meg maradnak nekünk, filozófusoknak, költőknek, varázslóknak, stb. (Szóval a "mesék világában élő" irracionális embereknek.) Ezt az ellentéte szerintem nem is lehet feloldani.

Ha a megismert dolgokban gondolkodnának, hogy lennének új találmányok, felfedezések? Az általad felsorolt szakmabeliek próbálnak a mesék alá még nagyobb feneket keríteni, a tudósok pedig a még meg nem ismert dolgokat megismertté tenni.

Idézet
Csak arra nem vagyok hajlandó, hogy egy vonalat húzzak egyenesen előre, és a már megismert dolgok létéből arra következtessek, hogy a nem ismert dolgok még nem ismert dolgoknak számítanak.
Ezzel a kulcsszóval van a baj. Annyi, hogy ezt a "kulcsszót" te tetted oda. De ez nem jelenti azt, hogy ott is van. Vagy ott van, vagy nincs. És ami a legtrükkösebb benne, ebben a kis "még" szóban, az az, hogy mindig csak utólag mutatja meg magát. Vegyük elő akkor megint az ősembert és a villámait. Az ősember számára a villámlás még nem ismert dolog volt, aztán megszületett rá a magyarázat és ismert dologgá vált. Játszunk el egy kicsit azzal a gondolattal, hogy az ember ősember marad. Akkor mi van? Akkor a villámlás örökre még meg nem ismert dolog marad, csak ebben a helyzetben a még szó már redundánssá válik. Az emberiség egyszerűen sose ismeri meg, és marad varázslatnak. Persze, tudom, ez egy nagyon támadható elképzelés, hiszen az ember nem maradt ősember. De azért talán érthető, hogy mit akarok ezzel.

Oké, vegyük sorra. Azt hiszem egy definiálási probléma okoz galibát.
Ezt a kulcsszót én tettem oda. Igen, és? Ez egy szó, amit ha nem teszek ide érthetetlen az egész. Gondolom te sem örülnél neki, ha nem magába a szó jelentésébe, hanem a szóba kötnék bele.

Én a még szóval nem állítottam, hogy az ember mindent meg fog ismerni. Ezzel csupán be akartam mutatni, hogy megfelelő mennyiségű idő alatt mindent megismerhet. Ettől függetlenül közbe jöhet bármi: valamilyen oknál fogva kipusztulhat az emberiség, megakadhat a fejlődés, stb. De ez csak magát, az egyébként végigjárható folyamatot akasztaná meg. Nem azt jelentené, hogy léteztek dolgok amelyeket az ember nem tudott volna megismerni, hanem azt, hogy léteztek olyanok, amelyek megismerhetők lettek volna, de nem váltak azzá.

Ez is olyan, mint egy út. A csiga az út egyik széléről elindul a másik felé. Átjuthatna, megismerhetné a másik oldalt, ám ebben megakadályozza a balszerencse egy közeledő kocsi személyében, amely kilapítja. Az autó ezzel megakasztja a csiga megismerési folyamatát, de nem bizonyítja, hogy a csiga nem tudta volna megismerni az úton túl fekvő vidékeket.

Ugyanez érvényes a te példáddal is: ha valamilyen oknál fogva ősemberek maradunk, az bizonyítja, hogy egy váratlan fordulat csak magát a folyamatot akasztja meg. Mivel mi itt vagyunk, számítógépen pötyögünk egymásnak, bizonyítva ezzel, hogy a mai technológia és a mai tudomány megismerhető volt. Az, hogy az ősember egy ilyen katasztrófa miatt nem ismerte volna meg, nem a megismerhetőségén csorbít, hanem az idáig vezető folyamaton.
A csiga esetében sem az út másik oldala semmisült meg, hanem a csiga. A mi esetünkben sem a jelenben ismert tudományok és technológia semmisült volna meg (hiszen jelenünkben bizonyíthatóan léteznek), hanem maga az emberi fejlődésnek a folyamata.

Ezért is kellett oda a még szó. Remélem, most már érthető.

Idézet
A hangsúly itt is a "még"-en van. Erre már feleltem. Az egyenlethez meg annyit, hogy mi van ha például az x helyén egy végtelen tizedestört áll? Akkor soha nem ismerjük meg az y-t.

A mégre már én is feleltem.
A tizedestörtek kifejezhetők valódi törttel. Ha az x például 0.666'-ot jelent, akkor is felírhatjuk 2/3-ként. A végtelen tizedestört egyébként is kényes téma, mert sokan feltételezik, hogy végtelen nem létezik.

Idézet
Értem, hogy ezzel mit akarsz kifejezni. Csakhogy, semmi se bizonyítja, hogy ez a gondolkodás helyes. Ezt ezzel tehenes példával is ki lehet mutatni. Az állítod, hogy ez ember és a világmindenség ugyanolyan, vagy inkább hasonló viszonyban van mint a tehén és ez a kis benne élő jószág. Ez nem igaz, mivel ez a kis cellulóz bontó baktérium és az ember nem hasonlítanak. A baktérium egy (realtíve) igen egyszerű biológiai programot hajt végre. A neve alapján bizonyára cellulózt bont, és gondolom én, az anatómiája is erre van kihegyezve. Egy bizonyos célra. Nincs benne igény arra, hogy megmagyarázzon bármit is, az ő szintjén se. [...] Pedig ahhoz, hogy a példád helyes legyen, igenis rendelkezniük kéne emberi vonásokkal, mert enélkül fals az összehasonlítás.

Félreértetted.
A példám pont a különbségekre volt kihegyezve.
Pont ezért írtam, hogy a baktérium a saját szintjén él. Hogy a te szavaiddal éljek - neki nincsenek hadvezérei, művészei, filozófusai; nem épít űrhajókat és nem megy el felfedezni a tehén szívét. Pont azért, mert csak a saját szintjén tud létezni. Ez persze nem lehetetleníti el a továbbfejlődést, hiszen egykor a ma már rendkívüli bonyolultságot mutató többsejtű szervezetek is hasonló lényekből keletkeztek. Talán egyszer a cellulózbontó baktérium elhagyja a tehén utóbelét (egyébként ez rossz példa volt, mert a szabadban, a termőföldben is élnek ilyen baktériumok), és felfedezi a kinti világot.

És mit fog látni? Sok gazt, réteket, kék eget, zöld fűben pihenő nyuszit. Olyanokat, amiket egyáltalán nem ért, mert egy teljesen más szintről és világból érkezett. Attól viszont, hogy nem érti, magyarázat van rá. Erre a válaszokra feletetet adó emberiség a bizonyíték.

Pont azért volt jó a példa: az ember és a baktérium közti különbség nem ez ellen szólt, hanem mellette. Ugyanis pont azt akartam vele kifejezni, hogy az ember milyen kicsi kis semmiség a világmindenséghez képest. Az univerzum számára az ember kíváncsisága, felfedezővágya talán nem több, mint számunkra a cellulózbontó baktérium konjugációja.

Idézet
Pusztán arra kívántam rávilágítani, hogy egy ilyen "bizonyos szinten belüli világ" nem bizonyítható ezen a módon, mert ez elvész az ember felfedezési, megismerési vágyával, igényével. Mi ki tudunk törni a tehénből, legyen az egy bolygó a mi esetünkben, vagy akár az egész fizikai univerzum. A tudomány megismerteti velünk mindazt, amire képes.

Ahhoz, hogy az ember kitörjön, fejlődnie kell. A fejlődés pedig az egész Földre - így a baktériumokra is - igaz. Ők is képesek fejlődni, továbblépni. Ne alacsonyítsd le azt a létformát, amiből származol.
Ha minden a prokariótákból alakult ki, akkor egyértelmű, hogy ezeken a szinteken tovább lehet lépni. Egy szóval sem mondtam, hogy az ember nem léphet tovább. Azt mondtam, hogy még nem lépett tovább. Azaz ma még olyanok vagyunk, mint a baktérium és a tehén. Úgy nézünk az univerzumra és úgy alkotunk róla elméleteket.
Ha továbblépünk - ahogy például prokarióta barátunk a kérődzőből - úgy léphetünk mi is feljebb egy szintet. És nocsak, milyen helyzetben találjuk magunkat? A fentebb már leírtam a mezőn ácsorgó nyuszi példájával.

Azért nem jön át neked ez a példa, mert az embert tekinted a legmagasabb rendűnek (pedig te kardoskodsz a metafizikai világ mellett). A baktérium alacsonyabb rendű az embernél összetettségében. Nincsenek olyan bonyolult érzelmei, vágyai. Ugyanakkor a felfedezővágy meg van a hörcsögben is, valószínűleg még sincsenek olyan összetett gondolatai, mint az embernek. Itt tehát nem csak a kíváncsiság és a felfedezővágy a lényeg, hanem az egész szervezet összetettsége. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy a világmindenségben nincs egy, az embernél szervezettebb lény, amely megvilágításba helyezi a baktérium-ember összehasonlítást.

Idézet
Ez a kijelentésed egyszerűen nem igaz, a fentiek alapján. Az univerzum hatalmas, de mi csak legfeljebb méretében vagyunk a baktériumhoz foghatóak, ha az univerzum szempontjából nézzük. Térfogatban igen. De minőségben nem. A megismerés igénye miatt nem.

Mint ahogy fentebb kifejtettem ez sem igaz. A papagájomban is él a buzgó megismerési vágy. Látnád a kíváncsian idegbeteg fejét, amikor egy kéz nyúl a kalitkába, hogy enni adjon neki. Még is van minőségi különbség közte, és a neki enni adó között.
A megismerési vágy még nem jelent egyenlőséget.

Idézet
Miért tartja a mondás? Semmiért. Valamiért. De nem bizonyít semmit. Ez ugyanaz mint a korábban itt idézett "Ép testben ép lélek", amire én is, a lélekben hívő ember is azt mondtam, hogy nem jelent semmit.

Gondolom akkor az új nemzedékek soha semmit nem adnak hozzá a régiek hagyatékához. Ha meg igen, akkor az már fejlődés.

Idézet
Egyáltalán nem látom, hogy miért kéne a személyek szintjén túlmenően is működnie. Attól, hogy eddig így volt miért kéne ez után is így lennie? Miért ne akadhatna meg bármikor? Csak nem azért, mert Isten így akarja? Hoppá  Ha ez tényleg egy ilyen egyenes fejlődési vonal, ha valóban a múltbéli fejlődés determinálja annak jövőbeli folytatását, akkor erre isteni szándékon kívül nem nagyon lehet más magyarázat.

Megakadhat. De akkor megint csak az első bekezdésemnél tartunk. Akkor csak a megismerési folyamat akad el. Ha nem áll le, megismerhettük volna. Ez mit jelent? Hogy megismerhető.

Idézet
Még valami az egész fejlődés-témához. Az "ember fejlődik", meg a "világ fejlődik". Nem! Ezek nem fejlődnek, a tudomány által legalábbis nem. A technika, az fejlődik. Gyorsabb a gyaloglásnál a lovaglás, annál az autó, az űrhajó meg még ennél is gyorsabb. De az ember az a homo sapiens, a világ pedig ugyanaz ami eddig is volt, teremtéstől/keletkezéstől kezdve.

Gondolom akkor az ember egy nyálkás, oxigéndús hólyagba csomagolva mászott ki a tengerből. Ugye ezt nem gondoltad komolyan?
Minden fejlődik. Ha nem így lenne, most nem lennénk itt. A fejlődés definíciója a minőségi változás. Nem tudom milyen időintervallumban gondolkozol, amikor azt mondod, hogy az ember ugyanolyan a teremtéstől/keletkezéstől kezdve, de gondolom nem pár milliárd évvel ezelőtti időszakra gondolsz, amikor valahol az őstengerben lebegtek őseink.

Az ember fejlődése pedig ma sem állt meg. Miért akadt volna meg? Mert számunkra ez a jelen? Nem, az emberiség ugyanúgy fejlődik, attól, hogy nekünk nem tűnik fel. Ez nagyobb időszakra vonatkozólag meglátszik mondjuk az agy térfogatának folyamatos növekedésében, az állkapocs leépülésében, a bölcsességfogak degeneratívságában, a kislábujj eltűnésében, a hüvelykujjak fejlődésében.

Rövid távon pedig te magad is megfigyelheted. Az emberi agyat ma körülbelül annyi információ éri egy nap alatt, mint amennyi az őskorban egy átlagos embert 5000 év alatt ért volna. A folyamatos terhelésre az agynak is válaszolnia kell valahogy.
Ott van például a informatikai világ. Miért nem tudja legtöbb a idős ember jól használni a számítógépet? Mert a gyerek- és fiatalkori tanulási folyamataikba - amikor az agy a legképlékenyebb és befogadóbb - ez nem épült be. Az ember igen is fejlődik. Minden fejlődik. Ha kell, egy év alatt kitenyésztek olyan szúnyogot, amely immunis a rovarirtóra.

Idézet
Hibás. Pont, hogy a reklámok és a rajongótáborok bizonyítják az irracionalitást. Hiszen mi racionális van abban, hogy valaki hallgat egy zenekart, ami nem is tetszik neki, de hallgatja mert a többi birka is azt teszi, mert divatos. Mi racionális van abban, hogy valaki megvesz 100 év hitelre valami vacak kütyüt, csak mert a tévében azt mondák, hogy az a menő, és különben is, a szomszédnak is már van?

Be akar illeszkedni egy csoportba, barátokat akar szeretni, hasonulni akar egy nézettel. Az ember társas lény, követi a vezérkost, mint a birka.

Idézet
És mi a helyzet a különcökkel?

A különcök a különcökkel akarnak azonosulni. Ki akarnak tűnni a tömegből, fel akarják magukra hívni a figyelmet. Elítélik a hétköznapinak és szürkének hitt dolgokat, mert azok túl egyszerűek. Valami extrémre vágynak, hogy mindenki rájuk figyeljen, és ezzel kialakítsanak egy olyan nézetet a többi emberben, hogy ők különlegesek, nem irányíthatóak.

Idézet
Helyette inkább rágódnak a múlt század nagy embereinek elméletein, semmitmondó tanulmányokban ismételgetik önmagukat, teszik mindezt a jobb állások, és tanszékvezetői pozíciók kedvéért.

Ezt nem a filozófusok teszik? Kik rágódnak még mindig 3000 éves mondatokon? Ha nem ismered mások szakmáját, attól még nem kell azt hinni, hogy az valahol megállt Einstein környékén.

Nem tudom mit mondd neked a nanotechnológia, az atomfizika, a részecskegyorsítók, a kvantum-színdinamika, stb. De köszönik, jól vannak. Gondolom azért tudnak már épületeket és műemlékeket időjárás által tönkretehetetlenné tenni, teljesen vízálló ruhákat készíteni, részecskéket robbantgatni, mert még mindig több száz éves elméleteken vitáznak és semmitmondó tanulmányokban ismételgetik magukat.

Lehet, hogy még nem tűnt fel, de soha nem fejlődött még olyan gyorsan a technológia, mint most. Két hónappal ezelőtt kiszemeltem egy ultramodern telefont - mire meglett rá a pénzem, lejárt lemez lett, és kiadtak annál sokkal jobbakat.

A technológia nem lineárisan fejlődik, hanem exponenciálisan. Régen sokkal több idő telt el két - az emberiség számára rendkívül fontos találmány között, mint ma. Ez az idő pedig folyamatosan csökken - egyesek szerint akkor jön el a technológiai szingularitás ideje, mikor nem lesz köztük semmilyen időkülönbség.

Idézet
Messze még a Marsutazás. Márpedig, ha a tudomány olyan formában fejlődik, ahogy azt te beállítani kívánod, akkor én a Holdutazásból kiindulva, ami már elég régen volt, kérem az antigravitációs autómat. A dédunokáim számára meg majd a birodalmi csillagrombolójukat. De nem legóból, hanem igaziból.

Minek mennénk a Marsra? Várj, minek is mentünk a Holdra? Hogy az USA a mai napig azzal vágjon fel? Semmire sem volt jó. A marsutazás is felesleges. Van sok űrállomás, ahol az év minden percében - így most is tartózkodik ember. Vannak műholdak. Vannak űrszondák, amikkel megismerhetjük az űrt. Minek menjünk bárhová is?

Előbb még az atombombát szidtad, most meg csillagromboló kéne? Antigravitációs-autó egyébként már létezik.

Idézet
Ami a tudomány kárát és/vagy hasznosságát illeti. Van haszna is, és van kára is. Felemelhet minket, elpusztíthat minket.

Már felemelt minket. Nézz az afrikai törzsekre. Olyan akarsz lenni?

Idézet
A szivacsos-emberes példádra pedig nagyjából ráhúzható az is, amit a tehenesre-bacisra feleltem. Nincsenek lázadó szivacsok. Nincsenek különcök. Nincsenek szolgák és királyok. A szivacsok sejtjei sokkal egyformábbak és egyenlőbbek, ezért nem hasonlítható össze az emberi társadalommal, mi nem olyanok vagyunk. Persze jó lenne egy olyan emberi társadalom, ami a szivacsokéra emlékeztet, de ez azért nekem még utópiának is meredek kissé.

A szivacs egy példa volt. Az ő életükhöz hasonlít leginkább az emberi társadalom. Nem tökéletesen, de leginkább.

Egyébként nincsenek lázadó szivacsok. Csakhogy én a szivacsokat a társadalomhoz hasonlítottam. A szivacsok sejtjeit pedig az emberekhez. Márpedig a szivacsokban is vannak hibás sejtek, amelyek nem megfelelően működnek.
Vannak idegsejt-szerűen működő sejtek, amelynek befolyása van a többire, mint itt a kormányoknak. A vándorsejtek feladata csak az, hogy a többieket etesse, miként nálunk a boltok, élelmiszer-üzletek. A galléros-ostoros-sejtek az űrbélbe került táplálékot veszik fel, ahogy nálunk a mezőgazdaságban dolgozók. Ugyanezek fel is dolgozzák, ahogy az élelmiszer-iparosok.
Ez nem utópia. Az utópia olyan tökéletes világ, ahol mindenki boldog. Ebben miért lenne mindenki boldog? Az ember csak fenntartója és alárendeltje lenne valami nagyobbnak. Élete nem érne többet egy hámsejtednél.


Idézet
Az én nézeteim nem erőszakosak. Semmivel sem erőszakosabbak, mint az ember maga. A különbség pusztán annyi, hogy mi elfogadjuk megváltoztathatatlan tényként az ember erőszakra való hajlamát, és nyíltan kimondjuk ezt, míg mások a szemüket lehunyva nem néznek oda, amikor a pofonokról van szó, vagy éppen csattognak is már. Mi kalkulálunk az ember erőszakosságával, és úgy véljük, hogy ha békét akarsz akkor egyfelől készülj a háborúra. [...]

Akaratosan ezt hagytam utoljára, mert ez egy nagyon kényes kérdés. Csak sajnos betelt a karakterlimit... Nevet

Naplózva

Saphira
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6663



« Válasz #1505 Dátum: 11 aug 23, 23:01:19 »

Bocs a dupla hozzászólásért, de csak a hosszú hsz meg a karakterlimit miatt van. Ez még az előzőhöz tartozna. Ha így még sem elfogadható, nyugodtan törölhetitek.


Agresszió:

Tudom, hogy a véleményedet ebben a kérdésben semmilyen biológiai kutatás vagy vizsgálat nem változtatja meg, de muszáj róla ejtenem pár szót. Előre leszögezem, hogy - ha a moderátorok ezzel támadnának - a leírt szövegnek semmi köze nem lesz rasszizmushoz, szigorúan csak kutatásokra próbálok támaszkodni.

A személyiséget (és az agressziót is) már nagyon sok elmélet próbálta megmagyarázni. Sajnos ezek az elméletek mind politikától szennyezettek, így nagyon kevés hiteles adatot lehet találni.
Az egyik a biológiai determinizmus, a másik a pszichoanalatikus elmélet, a harmadik a tanulási folyamat, behaviorizmus és így tovább.

A biológiai determinizmus feltételezi, hogy az ember teljes személyiségét, viselkedését a gének határozzák meg.

A társadalmi determinizmus épp ellenkezőleg, azt hangsúlyozza, a személyiségünk teljes egésze a környezetünk következménye.

Annyi bizonyos, hogy az agresszió nem minden emberben egyenlő mértékű. Akkor feltétlen reflexnek kéne lennie, ami lehetetlen, hiszen akkor minden emberben egyformán és azonos szituációban kéne jelentkeznie.

Ha viszont tanulási folyamat, akkor jellegzetessége, hogy kioltható.
Ekkor ugyanis lehet bevésődés vagy ösztön (a megszokás, az operáns- és belátásos tanulás kizárható).
Ha bevésődésnek tekintjük, akkor úgy kéne működnie, ahogy a vadászgörényeknél:

A vadászgörény a zsákmányállattal mindig ugyanúgy viselkedik. Azonnal, késlekedés nélkül elroppantja a gerincét. Egy magányosan, ember mellett felnevelt egyed viselkedése azonban megváltozik. Amikor először találkozik mondjuk egy egérrel, minden támadó szándék nélkül játszani kezd vele. Ez megmarad ugyanígy, mindaddig, amíg az egér valamilyen természetellenes viselkedést nem mutat - ez kulcsingerként hat a görényre, és azonnal megöli a zsákmányt. Ezek után a görény minden egyes egérrel való találkozáskor elharapja az állat gerincét.

Mint jól látszik, az ember agressziója nem ilyen.
Feltételezhetjük hát, hogy ösztön - azaz öröklött és tanult magatartásformák együttese.

Azonban, hogy bármit is bizonyíthassunk, meg kell vizsgálnunk más magatartásformákat.

Vegyük először a korrupciót. Magyarországon virágzik, Japánban kevésbé.
Ezáltal két dologra asszociálhatunk:
1.) Ahogy a biológiai determinizmus mondja, a korrupt gént a magyarok nagyobb mértékben hordozzák
2.) Az ok társadalmi hatásra vezethető vissza

Ahhoz, hogy az elsőt cáfoljuk vagy bizonyítsuk, meg kell vizsgálnunk a magyarokhoz és japánokhoz genetikailag közel állókat. Itt vannak a Kelet-Közép-Európaiak. Nos, valljuk be, szomszédainknál sem jobb a helyzet, így nem zárhatjuk ki a gén öröklését.
Azonban, ha szemügyre vesszük az adott társadalmakat, elég feltűnő valami: a Magyarországra költöző kínaiak, japánok ugyanolyan korruptak lesznek pár nemzedék múltán, mint a többiek. Ez inkább az adott társadalom berendezkedésére és hagyományaira tereli a gyanút, mintsem a génekre.

Ugyanez a helyzet az agresszióval. Ha megnézzük, az europidok és a mongoloidok kevésbé agresszívak, mint a negroidok. Ámde, ha visszamegyünk pár száz évet a történelemben, máris más a helyzet. Európa múltján is ott virít a rengeteg kiontott vér, a sok-sok háború. Tehát ez a kultúra elvárásainak és fejlettségének hagyatéka. Ez az, amit te mondtál, hogy szerinted csak leplezni akarják a valójában mindenkiben meglévő agressziót.

Akkor viszont ugorjunk fejest a mély vízbe:
A kék szemű emberek (tehát az európai származásúak) nagyobb valószínűséggel félénkek. Mindezek egy olyan sejtcsoportnak az irányítása alatt állnak, amelyből az amygdala fejlődik ki. Ezek a dopaminhoz hasonló, noradrenalin transzmittert használnak.
A dopaminról tudni kell, hogy a 11 kromoszóma D4DR génjén található idegi ingerületátvivő anyag. Tulajdonképpen ez az agy jutalmazó központja: az alacsony dopamin szint az agyban ugyanis a kezdeményezőkészség hiányát, a túl magas dopamin a folyamatos pörgést, kalandvágyást okoz.

A D4DR génen van egy szekvencia, amelynek feladata a dopamin fogadása. A hosszú gén alacsony, a rövid pedig magas dopamin-érzékenységet jelent. Előbbieknek kalandosabb életet kell élniük, hogy ugyanazt a dopamin-érzést elérjék.

Ugyanígy működik a noradrenalin: az agyban dopaminhoz hasonló érzést nyújt, így az illető kevésbé vágyik a kalandokra, visszahúzódóbb. Valószínűleg ez onnan ered, hogy a jégkorszakban az európai népesség szelektálódott, csak a legellenállóbb személyek maradtak életben. Az ellenállást azonban az amygdala noradrenalin-rendszere okozta, ami együtt járt a félénkséggel és flegmatikus személyiséggel.

Így, ha ez igaz a fehérekre, valószínűleg másoknak is vannak olyan uralkodó tulajdonságai, amit örököltek.
Itt jön képbe egy másik neurotranszmitter, a szerotonin. Ezt a rossz közérzet okozójának, büntető vegyületnek is nevezik. Érdekes volt azonban egy olyan bűnözőcsalád vizsgálata, amely több nemzedék óta űzte az ipart. Egyik kromoszómájukon megtalálható volt egy monoamin-oxidáz-A nevű gén, amely többek között bontja a szerotonint.

A majmok és emberek vizsgálata is kimutatta: minél magasabb valaki szerotonin szintje, annál nyugodtabb, megfontoltabb egyéniség. Az alacsony szerotonin szint azonban idegességet, agressziót, öngyilkossági- és gyilkossági gondolatokat okoz. Tulajdonképpen, mindenkiről meg lehetne mondani mennyire agresszív, ha megvizsgálnánk a szerotonin szintjét.

Érdekes, hogy ez a szint a társadalmi pozíciótól függően változik. Minél nagyobb az önbizalmad, minél magasabb pozícióban érzed magad, annál magasabb a szerotonin szinted. Az elnyomattak, a szegények, az iskolázatlanok között átlagban alacsonyabb.

A szerotonin szint tehát nem állandó. Öröklődő, de - éppúgy, mint a dopamin - megváltoztatható. Ahhoz azonban, hogy közösségi szinten megváltozzon - mind Európában, Ázsiában és Amerikában - szerves társadalmi fejlődésre volt szükség. 1859-ben, a solferinoi-csatában nem hiába botránkoztak meg olyanon az emberek, ami addig természetes volt. Nem hiába nem tetszett nekik a sok cafatokra szakadt koponya, a legyek által beköpött véres holttest. Társadalmilag léptek egy magasabb pozícióba, a hierarchia másik lépcsőfokára.

Számomra az agresszivitás a fejletlenséggel, az érzelmek irányításának képtelenségével egyenlő. Valahogy az afrikai törzsek közti mészárlásra emlékeztet.

Itt még megemlíteném, hogy az okosabb emberek általában visszahúzódóak.
Az emberi személyiségtípusok a sok kicsi mellett két nagy csoportba is besorolhatók: extrovertáltak a nagy társaságokat kedvelők, a folyamatosan viccet mesélők, vihogók, bulizós típusok; és introvertáltak a befelé fordulók, inkább visszahúzódóbb személyiségek.

A kettejük agya máshogy működik: az extrovertáltaké gyorsabban pörög, de csak a jelenben él. Folyamatosan jutalmat kér, nehezen szakad el a jótól. Az introvertáltaké lassú, szeret elemezgetni, átlátni a dolgokat. Épp ezért egy introvertált azért nem fog a buliban olyan hevesen viccet mesélni, vagy ismeretlen emberek között azonnal felszabadulni, beszélgetni - mert agyának meg kell szoknia a helyzetet.
Elvileg a felállás a következő: az extrovertáltak az uralkodó típusok. Ők voltak azok, akik harcolni szerettek. Az introvertáltak okosabbnak gondolták nem sérüléseket szerezni, inkább megadóak voltak - ugyanakkor sokkal nagyobb arányban kerülnek ki rendkívül okos emberek, zsenik az introvertáltak közül.

A harcot nem erőszakkal kell megnyerni, mert te sem leszel jobb a leigázottnál. A háborút ésszel kell vívni. Ez utóbbi előretörését és az agresszió folyamatos visszaszorulását a háborús eszközök megváltozásában is láthatod: vannak már olyan vadászrepülők, amelyeket teljesen más helyről, tulajdonképpen PS vagy PC játék szerűen irányítanak. Ez valójában a saját embereik megkímélésből ered, de globálisan elég sok mindent megváltoztatna. Lassan a háború is olyan lesz, mintha csak joystickoznál...
Naplózva

Éjfél
S-Osztályú gyilkoló ninja
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2089



« Válasz #1506 Dátum: 11 aug 23, 23:20:08 »

Saphira szövegeit végig szoktam olvasni.
Én csak alkalmanként ha van kedvem és időm olvasom végig. Mindenesetre nem értem egy vita esetében mi értelme csak az egyik fél eszmefuttatását elolvasni.
Naplózva
gman
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7507



« Válasz #1507 Dátum: 11 aug 24, 05:53:04 »

Minek olvassam el, ha Saphira szövegében ott lesz az egész idézetek formájában? ikszdé
Logika.

Saphira: Erre értelmes választ nemigen tudnék adni, csak egy érzés íratta velem.
Amolyan "tudom, hogy igazad van, de nem örülök neki" érzés.
« Utoljára szerkesztve: 11 aug 24, 07:23:48 írta gman » Naplózva
Éjfél
S-Osztályú gyilkoló ninja
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2089



« Válasz #1508 Dátum: 11 aug 24, 08:56:37 »

Oh most már mindent értek.. én buta, logikátlan nőszemély... kétszer elolvasni valamit vétek lenne.. eredeti formájában válaszok nélkül puszta időpocsékolás... igen.. teljesen logikus...

Így maximálisan nyomon lehet követni egy vitát, és persze véleményt is lehet formálni az egyet vagy nem egyetértésről.. igen, buta voltam hogy erre nem gondoltam.. elnézést...
Naplózva
gman
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7507



« Válasz #1509 Dátum: 11 aug 24, 10:03:12 »

Ha valaki a véleményét közölni velem és én nem értek egyet az első két-három mondattal, akkor a többit az agyam már képtelen befogadni.
Ezért alázatosan bocsánatot kérek minndenkitől, akinek nincsenek rossz szokásai. szerintem
Naplózva
Gdat88
Az NKW Fórum nyertese
*
Nem elérhető Nem elérhető

Rejtett Csillag Falu Rejtett Csillag Falu

Hozzászólások: 7663


A legrégebbi Fórum Isten.


« Válasz #1510 Dátum: 11 aug 24, 14:37:44 »

Gman az ég világon semmi sértőt nem mondott. Te sértődtél meg mert butaságot kérdeztél és ő csak normálisan válaszolt. Nevet
Naplózva
Éjfél
S-Osztályú gyilkoló ninja
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2089



« Válasz #1511 Dátum: 11 aug 24, 14:42:17 »

loool.. megsértődtem? Nocsak, jó tudni. Köszönöm hogy felhívtad rá a figyelmemet.
Naplózva
Gdat88
Az NKW Fórum nyertese
*
Nem elérhető Nem elérhető

Rejtett Csillag Falu Rejtett Csillag Falu

Hozzászólások: 7663


A legrégebbi Fórum Isten.


« Válasz #1512 Dátum: 11 aug 24, 14:43:54 »

Szívesen. Ahol tudok segítek.  Mosolyog
Naplózva
Aes Sedai
Moderátor
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Akatsuki Akatsuki

Hozzászólások: 11452



« Válasz #1513 Dátum: 11 aug 24, 15:29:38 »

Szafi!
Na, ezúttal igyekszem rövid lenni. Nem nagyon lehet már ezt húzni, mivel a vita kettőnk között teljesen más síkon zajlik. Amit te mondasz, azzal nincsen semmi gond. A helyzet pusztán annyi, hogy míg te a természettudományokat, és azok megismerési módszereit az egész mindenségre általánosnak tartod, addig én azt mondom, hogy ez nem az egész világra igaz, vannak dolgok amik ezen kívül állnak. Amíg ebben az egyikünk meg nem hajol a másik előtt, addig semmivel se jutunk előrébb. Innen indultunk, és ide jutottunk.
Ettől még akár lehet igazad is abban, hogy minden megismerhető. Csak az nem biztos, hogy erre a természettudományok adják egyedül a lehetőséget. Én ez utóbbit utasítom el élesen továbbra is.

Támadtam a tudományt, volt itt atombomba meg minden, de ez egyáltalán nem úgy értendő, hogy élesen elutasítanám a tudományt. Pusztán annak egy vonulatát, a mindenhatóság szerepében való tetszelgését utasítom el, pont ugyanúgy, ahogy a vallási fanatikusok esetében is elutasítom ezt. Emlékszem még az egyik pü-dben írtad, hogy mennyire utálod, ha valaki mindent a Bibliával akar megmagyarázni. Ezzel én is egyet értettem, és most is így vagyok vele. Csak nálam ez a természettudományokra is kiterjed. (Az "utálni" szó mondjuk ebben az esetben egy kicsit erős, inkább elutasítom a dolgot, így pontosabb.) Mint ahogy régen te is elutasítottad, mondtad is egyszer, meg én emlékszem is rá. Mint ahogy te is el fogod majd megint utasítani, nem most, hanem évek múlva, amikor már tényleg mindent tudsz a biológiáról. Biztos vagyok benne, hogy így lesz. Nevet Mehet a fogadás egy láda sörben.

Atombomba, ha már ennyit beszéltünk róla. Az atombomba rossz dolog, ebben egyet értünk, de ha már feltalálták, akkor azzal nem lehet mit csinálni. Sőt inkább lenne nekünk, magyaroknak is, akkor sokkal nyugodtabban aludnék efelől. Ez a fegyver valóban példája a tudomány veszélyének. És nem igazán a pusztító ereje miatt, hanem inkább amiatt, ahogy a tudósok ezt a kérdést kezelték: háború van, kell egy nagyobb bomba. Az, hogy ez hány ember életébe kerül majd, az ott nem számít. Ők tudósok, és valóban, nem ők fogják ledobni. Nekik a ledobáshoz semmi közük, annak felelősségét áthárítják másra. És igen, valóban nem ők döntöttek a bevetéséről, nem számoltak halott japán kisgyerekekkel, csak erővel meg energiával, meg a többivel. Ettől persze még nem kell elutasítani a tudományt. Ennek az írásomnak a vezérgondolata az, hogy nem a tudománnyal van baj, hanem annak önnön mindenhatóságában és mindentudásában vetett hitével. Ha ezt elhagyják, akkor is terveznek majd fegyvereket, de sokkal felelősségteljesebben fogják majd ezt a kérdést megközelíteni.

"Még" szó: az ember a nyelvvel beszél, a nyelvvel ír, és azzal is gondolkodik. Amikor ezt a szót kritizáltam, valójában a mögötte húzódó gondolatiságot támadtam, szerintem ez egyértelmű. Annak mindenesetre örülök, hogy legalább azt elfogadod, hogy ez a fejlődés külső hatásra megszakadhat. Ez is eredmény. Persze én igazából nem erre vágytam, a célom az volt, hogy az érzékeltessem, hogy attól, hogy sok mindent megismertünk már tudományos módon, nem jelenti azt, hogy mindent meg tudunk ismerni ezen a módon. De ez eddig minden hozzászólásomban leírtam, nem szeretném tovább ragozni.

Holdutazás, Marsutazás. Ez a kettő csak példa volt. A látványosságuk miatt választottam őket. A Hold meghódításában igazából nem az volt az érdekes, hogy pár ember ott mászkált, bár nekem ez is tetszik. Az érdekes a sok apróság volt benne, az ember technikai tudományának legjava, az a rengeteg apró megoldás, ami ahhoz kellett, hogy ez lehetséges legyen. Ha elmennénk a Marsra, abban sem az ottani mászkálás az igazán érdekes, azt tényleg tudja robotszonda is, bár szerintem egy gép sose helyettesítheti az embert. Abban az útban is az lenne a fontos, amit mind ki kéne találni, és fel kéne találni, hogy lehetséges legyen. Azért lenne újabb mérföldkő: elmondhatnánk, hogy igen, régen még csak a Holdig mentünk, ma meg már a Marisig, ami a távolság és a küldetés időtartama szempontjából is a sokszorosa az előzőnek. És ehhez az eredményhez rengeteg sok fejlődés, igazi új technikai megoldás kéne.

Mert a technika fejlődése, és itt áttérek a mobiltelefonos példádra, nem a jobb telefont jelenti. Igen, ismerős ez az érzés, én videokártyákkal meg processzorokkal tapasztalom ezt. Nevet De ez nem az a fejlődés, amiről én beszélek. Ez csak sima mennyiségi fejlődés, és ma a technika erre az útra tért. Igen jobb, mint a régi, fejlettebb, mert gyorsabb, meg erősebb stb. De ugyanaz a technika, csak kifinomultabb. Amiről én beszélek, amit én nevezek fejlődésnek, és amit én hiányolok az így nézne ki: egy olyan autó például, ami nem robbanómotorral működik. Hanem valamivel, ami jobb annál, és teljesen más elven működik. Persze ilyet én el se tudok képzelni, de a 19. század előtt a robbanómotoros autót sem tudták elképzelni. Nagyon kevés igazi különbség van az első autó és egy mai Forma1es kocsi között. Csak az utóbbi sokkal jobban működik, megbízhatóbb, gyorsabb, ezerszer erősebb annál. De a működési elve pont ugyanaz.

Idézet
Tudom, hogy a véleményedet ebben a kérdésben semmilyen biológiai kutatás vagy vizsgálat nem változtatja meg

Na a végére azért csak sikerült valamiben tökéletesen egyet értenünk. Nyelvesít

Amit írtál egyébként erről, érdekes volt, nem akarom vitatni azt, hogy hülyeség volt-e vagy sem. Nem is értek a biológiához szóval nem is engedhetem meg magamnak. Számomra az ember agressziója tény. Az, hogy erre milyen magyarázatot adunk, érdekes kérdés, de maga a tény tagadhatatlan. (A nagy egyéni eltéréseket természetesen figyelembe veszem.)

Amúgy mindig is érdekelt, hogy én vajon extrovertált, vagy introvertált ember vagyok-e? ikszdé Valszeg inkább az utóbbi, mert a legtöbb dolog arra utal, de azért viccet mesélni szeretek, és a harctól se félek. Uralkodni meg nem szeretek, csak szeretnék. Nevet Csak sajna nincs rá lehetőségem.


Ja, és örülök neki, hogy más is olvassa. Nevet Most nem válaszoltam egyesével külön mindenkinek, mert a "főellenségre" (final boss ikszdé) kellett koncentrálnom és ez leszívta az összes manámat. kacsint


Szerk.: a "halott japán kisgyerekekre" való utalás erősen demagóg lett. Ezért elnézést kérek. Csak azért most már nem fogalmazom át.
« Utoljára szerkesztve: 11 aug 24, 16:26:03 írta Aes Sedai » Naplózva
Saphira
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6663



« Válasz #1514 Dátum: 11 aug 24, 16:29:29 »

Szafi!
Na, ezúttal igyekszem rövid lenni. Nem nagyon lehet már ezt húzni, mivel a vita kettőnk között teljesen más síkon zajlik. Amit te mondasz, azzal nincsen semmi gond. A helyzet pusztán annyi, hogy míg te a természettudományokat, és azok megismerési módszereit az egész mindenségre általánosnak tartod, addig én azt mondom, hogy ez nem az egész világra igaz, vannak dolgok amik ezen kívül állnak.

Észre sem vettem, hogy eddig én ilyeneket állítottam volna. Nocsak, mik vannak. Mosolyog

Kérlek, másolj már be olyan mondatot tőlem, amikor azt állítom, hogy a természettudományok megismerési módszerei az egész mindenségre általánosak. A mindenség működését és tudományos lényét általánosítottam.
Az emberi természettudományok változnak. A kémia nem rég még gyerekcipőben járt. Az atomfizika szintúgy. Ezek is folyamatosan fejlődnek, és ahhoz, hogy a mindenség ezekkel általánosan felírható legyen, még nagyon sok választ el minket.

Pusztán annak egy vonulatát, a mindenhatóság szerepében való tetszelgését utasítom el, pont ugyanúgy, ahogy a vallási fanatikusok esetében is elutasítom ezt. Emlékszem még az egyik pü-dben írtad, hogy mennyire utálod, ha valaki mindent a Bibliával akar megmagyarázni. Ezzel én is egyet értettem, és most is így vagyok vele. Csak nálam ez a természettudományokra is kiterjed. (Az "utálni" szó mondjuk ebben az esetben egy kicsit erős, inkább elutasítom a dolgot, így pontosabb.) Mint ahogy régen te is elutasítottad, mondtad is egyszer, meg én emlékszem is rá. Mint ahogy te is el fogod majd megint utasítani, nem most, hanem évek múlva, amikor már tényleg mindent tudsz a biológiáról. Biztos vagyok benne, hogy így lesz. Nevet Mehet a fogadás egy láda sörben.

Én most sem szeretem, ha mindent a mai tudomány kereteibe próbálnak szorítani. Szerintem léteznek olyanok, amelyek nem illeszthetők ebbe bele, s megismerésükhöz valami újat kell találnunk. Szóval nem kell fogadnunk semmiben, mert most is így vagyok vele.

Vegyünk egy példát:
Egy Németországban élő férfi a jeges tóba zuhant és megfulladt. Három óráig volt halott, de sikerült újraéleszteni. Egy amerikai nő szívrohamot kapott. Fél órára meghalt, amikor is az orvosok visszahozták az életbe. Mindketten arról számoltak be, hogy teljesen másvilági fényeket, olykor rokonokat, már elhunyt barátokat láttak és az összes földi örömnél nagyobb boldogságban volt részük.

És ezt is belepróbálták erőszakolni a tudomány mai, determinisztikus rendszerébe. Nem sikerült, ezért régen ráfogták, hogy ez mind hazugság, valójában nem láttak semmit.

Csak hát egyre többen állítottak hasonlót. Új magyarázatot kellett találni. Eszerint az agy leállásának pillanataiban megváltozik a vegyületek összetétele - ez okoz ehhez hasonló zavartságot és érzetet.

Azonban a fent leírt két példa ezt nagyban cáfolja: a szív leállása után az agy három perc múlva leáll. A nem működő agy márpedig nem képes olyan képeket generálni.
Ez tehát szerintem egy olyan dolog, amit nem tudunk a mai tudományos rendszerbe beleerőszakolni. Talán egyszer meg tudjuk majd magyarázni, de még nem a mai tudásunkkal.
Múltkor néztem egy 1600-as években íródott anatómia könyvet. Úristen, hogy abban mik vannak. Az emberek csontjai körülbelül a fatörzshöz voltak hasonlók.

Egyébként például az általam ismert biológusok mindegyike hisz Istenben. (Ne a keresztény öregapóra gondolj, ahogy azt Slane viccesen elképzeli, hanem valami elvontabb dologra) Azt hiszem már én is leírtam neked egyszer, mi a véleményem Istenről.

Mobilos példa:
Ez nem mennyiségi, hanem minőségi fejlődés. A mobiltelefon fejlődése. A nem robbanómotorral működő autó egy új születése lenne. Amíg valami differenciálódok, bonyolultabbá válik, az igenis minőségi fejlődés.

Idézet
Amit írtál egyébként erről, érdekes volt, nem akarom vitatni azt, hogy hülyeség volt-e vagy sem. Nem is értek a biológiához szóval nem is engedhetem meg magamnak. Számomra az ember agressziója tény. Az, hogy erre milyen magyarázatot adunk, érdekes kérdés, de maga a tény tagadhatatlan.

Szóval hülyeségnek gondolod.
Mint mondtam, nem célom, hogy meggyőzzelek, de azért vedd figyelembe, hogy egy ilyen összetett kérdést, mint az agresszió, nem lehet csak annyival lezárni, hogy "számomra ez tény."
Nekem meg az agresszió akkor is a fejletlenséget, a civilizálatlanságot és az őskőkorszakot idézi.

Idézet
Amúgy mindig is érdekelt, hogy én vajon extrovertált, vagy introvertált ember vagyok-e?  Valszeg inkább az utóbbi, mert a legtöbb dolog arra utal, de azért viccet mesélni szeretek, és a harctól se félek. Uralkodni meg nem szeretek, csak szeretnék.  Csak sajna nincs rá lehetőségem.

Valószínűsíthetem, hogy nem vagy extrovertált.
Az introvertáltak sem félnek a harctól. Uralkodás alatt pedig ne a diktátorokat vagy a királyokat értsd, hanem kisebb csoportokban az "alfát". Minden baráti társaságban van egy vezető, még ha ez néha nem is felismerhető.


Amúgy már én is le akartam zárni a témát. Ettől függetlenül más témát felhozhatna már valaki, mert kezdek unatkozni és így megint szegény, óvatlan fórumozók oltásában vezetem le az unalmat. Nevet

---

Fő boss, mi? Nevet
Legalább egy időre kisajátítottuk a témát a sokoldalas hozzászólásainkkal.

Japán gyerekek:
Összeszámoljuk hány fizikus írt levelet az amerikai elnöknek, hogy ne dobják le a bombát?

Én sem azért szeretem a biológiát, hogy istent játsszak vele, hanem mert általa próbálom megérteni az Istent.  Nyelvesít
« Utoljára szerkesztve: 11 aug 24, 16:42:59 írta Saphira » Naplózva

Oldalak: 1 ... 99 100 [101] 102 103 ... 204
  Nyomtatás  
 
Ugrás:  

 
A MySQL adatbázis használatával A PHP programnyelven íródott bluBlur Skin © 2006, hbSkins
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines


A számláló indult: 2008.06.21.
Szabványos XHTML 1.0! Szabványos CSS!