Hosszú hsz következik érdektelen témákról, csak az elvetemülteknek ajánlom.
Abban hiszek hogy azok a vallások amik dogmákra és tiltásokra épülnek azok inkább tömegirányító elbutító szociális gátak.
Ezzel a koncepcióval az a baj, hogy nem a gyökereinél ragadod meg a dolgot. Lehet néhány vallás manapság tömegirányítónak tűnik, sőt ma már tömegével alakítanak ilyeneket gazdasági célból, de ha belegondolsz, a nagy világvallások nagy részének elterjedését több évszázados üldözés előzte meg. A keresztényeket kirekesztették, megölték, és közel sem engedhették meg maguknak, hogy egy agyatlan tömegként viselkedjenek.
Legelőször azt kellene megvizsgálni, hogy mi indukálta a társadalomba való verődést és a társadalmi életet. Már korábban is kifejtettem, hogy ez nagyrészt a vágy és a félelem volt. Félelem leginkább a haláltól, a nélkülözéstől, a természet kiszámíthatatlanságától és érthetetlenségétől. És vágy, hogy minél többel rendelkezzem, minél több vagyonom, ételem, biztosabb ételem, leszármazottaim legyenek.
Az szinte biztos, hogy az első nagy városok és falvak mind vallási céllal épültek. Például a 12 ezer éves Göbleki tepe, ahol több ezer különböző vadászó-gyűjtögető törzs gyűlt össze vallásos célból, majd később letelepedtek az épületek körül, és talán itt kezdték el először a vadgabonákat termeszteni. A városnak mágikus erőt tulajdonítottak, és a vallás enyhítette a haláltól való félelmet, rítusokat adott, amivel elviselhetőbb volt a bizonytalanság, és egy közösséget is, akik megtanultak együtt élni. De az ember alapvetően antiszociális lény (még mindig, és a civilizáció hajnalán még inkább az lehetett). Az embert a saját vágyai vezérlik, és a nagy csoportokban való élés a különböző vágyak összecsapását eredményezte. Mert még sem erőszakolhatod meg Pista feleségét, ha megkívánod, és nem ütheted agyon Gergőt, ha már nagyon idegesít. Nem veheted el Piroska pénzét, és nem eheted meg a szomszéd kenyerét. Lehet, hogy nagyon nevetségesnek tűnnek ezek, de egy kezdetleges, éppen alakuló társadalomban ezek nem azok. És akkoriban a vallás volt az egyetlen hatalom, hiszen államról nem beszélhetünk.
Így a valláson keresztül próbáltak meg kialakítani egy olyan közeget, ahol a legkevésbé sérülnek a jogok. Létrejöttek a parancsolatok (minden vallásnak vannak ilyenek), amelyeket az Isten adott, és amelyek megszeghetetlenek voltak, különben elkárhozol. Miért kellett az Istennek parancsolnia? Egyszerű. Mit tett volna Józsi, ha Pisti azt parancsolja neki, hogy ne lopj? Szemberöhögi és ellopja a lovát. Mert hogy jön ahhoz egy másik ember, hogy az én vágyaimat csorbítsa? Mi joga van hozzá? Ki hatalmazta fel, miért jobb, mint én? Ez még manapság sem egyértelmű sokszor, pedig a mi erkölcsünk is egyértelműen a többezer éves vallásos hagyományokból táplálkozik, és ugyan ma már az állam tartja fenn a rendet, egyesek még azt is megkérdőjelezik.
A társadalomnak tehát el kellett nyomni ezeket a társadalmi életet lehetetlenné tevő vágyakat, és ezt kezdetben a vallások vették a hátukra, mint egy olyan eszköz, amellyel a legszélesebb tömegek voltak elérhetőek.
Azt sem nehéz megmagyarázni, hogy a többi vallásos előírás honnan származik. Minden vallásnak van például valamilyen apokalipszis jóslata, és bármelyikből is olvastok, minden vallás ugyanúgy írja le a civilizációk végét.
Szinte mindegyik azt írja, hogy:
1. Az emberek tagadni fogják Istent, és nem lehet róla beszélni.
2. Ateizmus, vallásgyűlölet, és bűn árasztja el a földet.
3. A világ vezetőinek nem lesz küldetéstudatuk, nem akarják megvédeni javaikat.
4. Nagy népességvándorlások indulnak meg.
5. Az emberek mohók, telhetetlenek, fösvények és egymással szemben gyűlölködnek.
6. Gyilkosságokon, mészárláson fognak gondolkodni, és a gondolat meg sem ijeszti őket.
7. Egyre jobban nő a drogfüggőség.
(Ezek a hindu vallás jóslatai).
És minden apokalipszis jóslat úgy végződik, hogy de eljön majd egy megváltó, a rosszak meghalnak, a jók meg jutalomban részesülnek. Felmerül a kérdés, miért ilyen hasonló ez az összes vallásban? Szerintem a legegyszerűbb magyarázat az (ha figyelem kívül hagyjuk, hogy elvileg valami felsőbb hatalomtól való jóslat), hogy a vallások mögött több tízezer év tapasztalat van. Rengeteg civilizáció megbukott (ezekből származik a világvégék leírása) és felemelkedett eközben, és így a papok (akik akkoriban az értelmiség volt), illetve a népszokás is egy olyan rendet próbált megszilárdítani, ami a felemelkedést segíti és a bukást elodázza. Így születtek meg a törvények, amivel gátolták az olyan emberi viselkedés virágzását, ami fenntarthatatlanná teszi a rendszert és pusztuláshoz vezet (és ami a mai civilizációnkban jelentősen jelen van).
Az, hogy ezek után különböző egyházak milyen hatalmi játszmákba mentek bele, és mennek be mai napig, már más lapra tartozik.