a) ez egy szabálytalan hozzászólás. Két szónak is alig minősül, szerintem szerkeszd.
b) vanak mindenféle enzimek, amik így, úgy szabályozzák, vagy éppen letiltják a túlságosan leroncsolódott sejteket, de ez lényegtelen. A fő ok az egyszerű károsodás, és emiatt van szükség mindenféle "javító" folyamatra, különben még durvábban és gyorsabban lepukkannánk.
c) Még ez az aligcikk is írja, hogy a regenerációs folyamatok kis hatásfokkal működnek. Tehát még ezek mellett is totál igazam volt.
Gondolom erre a részre gondolsz. "A lánc végén található, géneket nem tartalmazó telomerek az osztódások során védik a kromoszómák végeit, mert ha csak a teloméra régió rövidül, a DNS nem károsodik."
Na most, ez csak addig működ, amíg el nem fogynak(többé kevésbé) a telomerek, ezt a cikkben is kijelentik, a sejtek pedig utána is szapoodhatnak, csak akkor már nem jellemző, hogy sokat bírnak.
A "lezárás", az osztódási képesség elvesztése a károsodás mértékétől függ, semmi mástól, és egy egész kis rendszer szabályozza, aminek a működését szintén csak nem rég kezdték el messzemenően feltárni.
Az öregedés főoka azonban még mindig az oxigén "égetése" során folyamatosan el-elszabaduló sok kis szabadgyök, amik simán belecsapódnak a dns-be, és károsítják. Erre is vannak regenerációs foflyamatok, de azok még kevésbé működnek. Ehhez képest az osztódás okozta esetleges károsodás, főleg a cikkben is említett védelem mellett csaknem elhanyagolható.
Amúgy eléggé offulunk, bár végülis, ez a technikához tartozik, ha úgy vesszük...