24 jún 26, 01:40:59 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: EZ A NARUTO-KUN RÉGI FÓRUMÁNAK ARCHÍVUMA.
 
   Főoldal   Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: 1 ... 880 881 [882] 883 884 ... 1000
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Duma topic 12  (Megtekintve 2196983 alkalommal)
0 Felhasználó és 16 vendég van a témában
Morita
Rikodu Sennin
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3837



« Válasz #13215 Dátum: 15 márc 04, 18:08:39 »

Sokan jól megélnek, olyanok, akiknek a szülei még álmodni se mertek a középosztálybeli színvonalról.
Magukhoz illő és jó szakmát választottak.
Kihasználták az adódó lehetőségeket.
Felfedezték a piaci rést és betömték.
Nem voltak végtelenül udvariasak és igen is elhitték, hogy tudják a dolgokat legalább olyan jól csinálni mint mások vagy még jobban is.
Nem járnak a Bahamákra nyaralni, de Horvátországra telik. Nem parizert vesznek hanem sonkát és szalámit. Szerintem ez már egy jó élet és én szeretnék ilyen életet.
Naplózva
Saphira
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6663



« Válasz #13216 Dátum: 15 márc 04, 18:14:04 »

Nem a feudalizmus miatt voltak analfabéták, hanem a kor miatt, ne keverd a szezont a fazonnal. A feudalizmusból a legszegényebb réteget (parasztságot, akiktől csak a zsellérek voltak mélyebben) emeled ki, míg a mi társadalmunkból egy társadalmi középréteget. A 16-18. században is volt középréteg, még ha szűk is, és ők töltötték be a papi, értelmiségi pozíciókat. Hatalmas magasságokba emelkedhettek, ha eleget tanultak, akár püspök is lehetett belőlük. Egy szegényebb városi polgár már egyetemre küldhette a gyerekét, aminek akkor - a maival ellentétben - mindig volt haszna. A középosztályban igenis nagy volt a társadalmi motilitás, nem kisebb, mint manapság.

Ellenben a felsőbb osztályokban, és a legalsóbb rétegekben nem volt olyan nagy, ahogy manapság sem. Ha egy ózdi lepratelepre születsz cigányként, eláshatod magad egy életre, és nem vagy jobb helyzetben, mint egy középkori zsellér. Ha szociológus vagy, vagy mi a fene, legalább az egymásnak megfeleltethető társadalmi rétegeket hasonlítsd már össze. Menőzhetsz a sok lehetőségeddel, de ezt nem te érted el a saját munkáddal. Minden lehetőséged abból adódik, hogy egy alsó/közép-középosztályba születtél. És ott is fogsz maradni nagy valószínűséggel életed végéig, legfeljebb a felső-középosztályba kerülhetsz fel, ha tényleg nagyon profi vagy, de le is csúszhatsz, ahogy a társadalom nagy része csúszik lefelé az állítólag "legjobb rendszerben, ami valaha létezett". Valószínűleg innen a fórumról egyikünk sem fog sokkal feljebb lépni, hidd el.

Ja, és a feudalizmusban is megvoltak a kirívó példák, amiket valószínűleg ellenérvként fel akarsz hozni. Ibrahim pasa egy nyomorult albán rabszolga volt, és az Oszmán Birodalom második embere lett belőle. Mert éppen jókor volt jó helyen, és kirívóan tehetséges volt. A probléma az, hogy az emberek 90%-nak nincs ekkora szerencséje, nincs éppen ott, ahol kéne, és nem is olyan tehetséges. Ettől függetlenül nem hagyhatod őket megdögleni. És míg a feudalista rendszer tökéletes stabilitást kínált a legalsó rétegeknek is, addig a mai világ csak kilátástalanságot nyújt nekik.
« Utoljára szerkesztve: 15 márc 04, 18:16:24 írta Saphira » Naplózva

Morita
Rikodu Sennin
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3837



« Válasz #13217 Dátum: 15 márc 04, 18:22:53 »

Tök igazad van. Semmire se jó, amit csinálok, sokan csinálunk, mert ha én nem is az dédunokám egy egy putriban fogja végezni.
És rengetegen vannak akik tényleg olyanok és úgy élnek, ahogy te leírtad, de nekünk is ugyan úgy igazunk van Choeloval. Az élet szar, de nem reménytelen. Lehet hogy csak én mozgok rossz körökben, de sokan léptek életszínvonalban jelentőset.
Jól élni nem csak egy milliárdos tud.
Naplózva
Gabesz
Naruto-Kun Csoport
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7459


« Válasz #13218 Dátum: 15 márc 04, 18:34:17 »

Saphira írta, hogy van olyan, hogy azért kapsz állami támogatást, hogy parlagon tartsd a földed... Valaki a szőlőjét vágta ki, vagy mást... Nem az állam, hanem, az únió támogatja... Ugye nehogy már a magyar árú kerüljön a magyar háztartásba, hanem az úniós szar... Ugye erről szól a szabad piac... Szabad tőkeáramlás... Arról persze nem beszél senki, hogy a magyar gazdát inkább pénzelik, csak ne termeljen..

Benéztem a csajtopikba:
...

...
Hogy a gyíkomba vehet fel valaki ilyen 40-es évekbeli mintájú fürdőruhát+ retrónapszemüveget, amikor még véletlenül sem áll jól neki? smirksweat
« Utoljára szerkesztve: 15 márc 04, 18:38:27 írta Gabesz » Naplózva
dtatar
Akadémiai tanár
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 241


« Válasz #13219 Dátum: 15 márc 04, 18:45:08 »

Valószínűleg innen a fórumról egyikünk sem fog sokkal feljebb lépni, hidd el.
Pojén Pojén Pojén

Valószínűleg minden rendszert szidni fog azoknak nagy része, aki az alsó 90%-ba tartozik, és dícsérni, aki a felső 10-be.

Szóval csak annyit tennék hozzá, hogy 21 éve apám, családi és baráti segítséggel, saját kézzel építette a házunkat. Mostanra meg már nyaralót is tudott építtetni Balatonon. És nem hullott az ölébe lottónyeremény, vagy nem vágtak hozzá cégtulajdonlási papírokat, de azért világmegváltó ötletei sem voltak (vagy csak nem tudok róluk). Ebből mindenki vonja le következtetésként azt, amit akar.
Persze az egész történetben én vagyok az igazán szerencsés, mert a folyamat nagy részére tisztán emlékszem, és nem csak biztos családi anyagi hátteret nyertem ezzel, hanem egy példát is, hogy miért érdemes TANULNI és dolgozni.

Az valóban nagyon nagy baj, hogy a legalsóbb rétegeknek a megfelelő oktatás sem adatik meg általában, illetve van, aki el sem tudja képzelni a tudás mennyit érhet, így nem biztatja a gyerekét a tanulásra.



Arról persze nem beszél senki, hogy a magyar gazdát inkább pénzelik, csak ne termeljen..

Ez a maximum a magyar gazdaságnak lehetne rossz, de mivel nem közvetlenül az uniótól, hanem az államtól kapja a pénzt, ez csak akkor lehet, ha szar az államvezetés. Tudoom, hogy az unió legfőbb célja, hogy tönkretegye Magyarországot, de szerencsére nagyon hülyék, ha ezt az államnak adott pénzzel próbálják megoldani. Meg hát a leleményes magyarok persze úgyis átlátnak a szitán. kacsint
A gazda meg vagy kevesebbet keresne, ha termelne, vagy nem annyival többet, hogy ezért megérje neki egész évben dolgozni. Neki biztosan nem rossz, hogy parlagon tartja. Legfeljebb ha nem ismeri a támogatás részleteit és csak egy hónapig kapja azt. Faceg (Erre azt szokás mondani, hogy aki hülye, haljon meg.)
« Utoljára szerkesztve: 15 márc 04, 18:55:13 írta dtatar » Naplózva
Aes Sedai
Moderátor
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Akatsuki Akatsuki

Hozzászólások: 11452



« Válasz #13220 Dátum: 15 márc 04, 18:48:15 »

Szerintem ezen a téren a szocializmus elég jó volt. A teljesen ingyenes, és a mainál sokkal magasabb szintű oktatás adott lehetőségeket. Hiszen bárkiből, a legcsóróbb melósból is lehetett magasan képzett értelmiségi, ha jól tanult. Mert a felvételik viszont baromi nehezek voltak akkoriban, minden szakon. De ha tudtál teljesíteni, akkor lehetett belőled bármi. Viszont nem ajándékba kaptad, tanulni azt kellett érte, de azért ez egy jogos elvárás. Nevet

Azért régen egy bölcsészhallgatónak is kurva sokat kellett tanulnia. Jó, az orvosival nem vethető össze, de a jogásszal meg hasonlókkal simán.

Dédestapolcsányon van egy igazi kapitalista. Nevet Szóval aki a semmiből indult, szar pénzzel, mostanra meg gazdag lett. És ezt tényleg kemény munkával érte el.
Naplózva
Saphira
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6663



« Válasz #13221 Dátum: 15 márc 04, 18:55:46 »

Látom, sokan nem értik, mit írtam. Coelho írta, ha valaki a feudalizmusban parasztnak született, az is maradt. Ez így is van, de ez nem jelenti, hogy ő sem tudott házat építeni magának, aztán még hozzá egy istállót is, meg ha jól gazdálkodott, nem lehetett belőle zsíros nagy hasú gazdaember.

Én azt akartam szemléltetni, hogy téves az az elképzelés, hogy a feudalizmus szar volt, mert nem tudtál kitörni a társadalmi osztályodból, és minden paraszt ugyanolyan egyszobás putriban tengődött, míg ma kitörhetsz és könnyedén meggazdagodhatsz. A gazdasági, jogi, társadalmi rendszerek évezredek óta jönnek és mennek, a társadalmi rétegek folyamatosan cserélődnek, de egy valami örök: mindegyik hierarchikus, ez így volt mindig, így lesz mindig, és talán így is van jól. Ez ösztönöz mindenkit a küzdésre és a fejlődésre. Ugyanaz a hierachia van meg most is, mint a feudalizmusban volt, és sokszor ugyanazok a merev szabályok érvényesek, bár a rendszer és a társadalom részben átalakult körülötte. Azt akartam tehát érzékeltetni, hogy valójában alapjaiban semmi sem változott, és azóta is ugyanaz a rend érvényesül, mint akkor. A különbség, hogy a maihoz egy nemes ideológiai van társítva (vö. mindenkinek megvan a lehetősége a kitörésre, és ha nem sikerül, te vagy a hibás), illetve az, hogy a mai rendszer nem biztosítja azt a megélhetési stabilitást az alsó rétegeknek, mint a régebbi rendszerek. Na meg az, hogy a különbség a gazdag és a szegény között mérhetetlen nagyságokat öltött.

Sajnálom, hogy mindenkinek ennyire beletapostam a lelki világába a hozzászólásommal, nem gondoltam volna, hogy ennyire érzékenyek lesztek a kor ideológiájának megkérdőjelezésére.
Naplózva

dtatar
Akadémiai tanár
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 241


« Válasz #13222 Dátum: 15 márc 04, 19:09:42 »

Szerintem ezen a téren a szocializmus elég jó volt. A teljesen ingyenes, és a mainál sokkal magasabb szintű oktatás adott lehetőségeket. Hiszen bárkiből, a legcsóróbb melósból is lehetett magasan képzett értelmiségi, ha jól tanult.

HA belépett a pártba (és sok esetben elviselt sok képzetlen barmot, aki nem tanulással került oda, hanem mert igaz kommunista volt). Vagy még előtte, a szülei beléptek a pártba. Vagy minimum nem voltak forradalmárok, se régebbi nemesek. Ha, ha, ha...



Ma csak a legalsóbb rétegeknek nincs meg a lehetősége kitörni és ez az igazán borzasztó. Viszont az általad vázolt létrán igenis feljebb lehet jutni, még ha nem is sokkal, de egy jó megélhetésig biztosan, hogy a gyerekeid még feljebb juthassanak... Sőt, az extrém kitörésre is van lehetőség, és ehhez még arra sincs szükség, hogy gyerekkorodban elraboljanak és a szultán palotájába vigyenek taníttatni.
Naplózva
Saphira
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6663



« Válasz #13223 Dátum: 15 márc 04, 19:13:03 »

Idézet
és ehhez még arra sincs szükség, hogy gyerekkorodban elraboljanak és a szultán palotájába vigyenek taníttatni.

De hasonló véletlen kell hozzá.

A világ meg azóta sem változott. Mindig volt lehetőség feljebb mászni a létrán. Mindegy, részemről lezártam a témát, mert így nem megy a tételkidolgozás.
Naplózva

dtatar
Akadémiai tanár
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 241


« Válasz #13224 Dátum: 15 márc 04, 19:21:00 »

Átfutott a fejemen, hogy az itteni embereknek valójában majdnem ugyanaz az elképzelése a témáról, csak ez nem a megfelelő médium a téma kitárgyalására. Nevet
Naplózva
Aes Sedai
Moderátor
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Akatsuki Akatsuki

Hozzászólások: 11452



« Válasz #13225 Dátum: 15 márc 04, 19:44:46 »

így nem megy a tételkidolgozás.

Vagy az Idő Kereke olvasás? ikszdé
Naplózva
Saphira
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6663



« Válasz #13226 Dátum: 15 márc 04, 19:49:13 »

Vagy a Gyakorikérdések olvasás.

http://www.gyakorikerdesek.hu/etelek-italok__sutes-fozes__668716-mibol-keszul-a-kenyer-heja

ikszdé
Naplózva

MrSaiyan Coelho
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6644


Szupercsillagparaszt


« Válasz #13227 Dátum: 15 márc 04, 19:51:18 »

Biztos gman tette fel ezt a kérdést.
Naplózva

Saphira
Naruto-Kun Fórum Isten
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6663



« Válasz #13228 Dátum: 15 márc 04, 19:53:30 »

Észrevettétek, hogy egy napig nincs itt gman, és máris értelmes témákról beszélünk civilizált módon? Megvan a bug a rendszerben.
Naplózva

dtatar
Akadémiai tanár
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 241


« Válasz #13229 Dátum: 15 márc 04, 19:55:31 »

Biztos gman tette fel ezt a kérdést.

Erről nem tudok, de erről is perverz dolgok jutnak eszébe.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 880 881 [882] 883 884 ... 1000
  Nyomtatás  
 
Ugrás:  

 
A MySQL adatbázis használatával A PHP programnyelven íródott bluBlur Skin © 2006, hbSkins
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines


A számláló indult: 2008.06.21.
Szabványos XHTML 1.0! Szabványos CSS!