Prológus
Nem elég, hogy 26 évesen még fórumozom (legalább nem a nyulammal élek), de még quality content-ként a társasjátékoknak is csinálok egy témát (444-en ezért már utalnák a Soros pénzt), tekintve, hogy reneszánszát éli körömben ez a közösségi tevékenység. Sajnos felnőtteknek (értsd:van értelme) szóló társasjáték nagyon kevés van a piacon (magyar meg még kevesebb szóval itt is az angol nyelvtudás követelmény), így külön örömmel szolgál, hogy bemutathatom a Battlestar Galactikát elsőként.
Battlestar Galactica Board Game
(ahhoz, hogy valóban élvezze és átérezze az ember, szükség a teljes sorozat megnézése (binge watch) és legalább egy alapszintű angol nyelvtudás, mivel angol nyelvű ezért én is angolul fogom leírni a kártyákat)
Érdemes 5-en játszani (ha nagyon nem jön össze akkor esetleg 4 vagy 6 fő, más létszám nem fog működni).
Első rész, karakterek kiválasztása
Alapvetően 4 karakter kaszt van, amellyel érdemes taktikáznunk, tekintve hogy bárki lehet clyon és nem mindegy milyen skill cardokat (később magyarázom el) húzunk.
1: Military Leader:
[img]https://cf.geekdo-images.com/images/pic361708_md.jpg[/img] Nem jól adtad meg az elérési útvonalat.
Military leader legfontosabb tulajdonsága, hogy nagy esélye van rá hogy ő lesz az admirális, van rangsor a karakterek között ugyanúgy minthogy a president-nél van rangsor (fontos a rangsor, ha majd valaki elveszti a tisztségét). Az admirális cím gyakorlatilag azzal jár, hogy kapsz 2 atomtöltetet, illetve sokszor neked kell döntened bizonyos kártyákon szereplő választások közül.
A felső szöveg a karakter táblán a többször használható képességet jelöli (vagy akcióként, vagy esemény bekövetkezése esetén használhatjuk).
Középen once per game képesség van amit a nevében is benne van, csak egyszer tudsz használni.
Alul pedig a karakterhátrány van, hogy balance-os legyen a game.
Illetve látszódik még, hogy 3 leadership és 2 tactics ami azt jelenti hogy ilyen színű és ennyi számú skill cardot kell húznod a köröd elején.
2: Political leader:
[img]http://www.boardgamereviews.net/images/gaius%20baltar.jpg[/img] Nem jól adtad meg az elérési útvonalat.
Political leaderek közül kerül ki rangsorban a president ami kvázi azt jelenti hogy különleges kártyákat tudunk húzni (quorum card), illetve dönteni kell bizonyos kártyákon szereplő választások közül. Itt a sárga skill cardok lesznek erősek.
3: Pilot
Pilotok tudnak Viper-t vezetni azaz a galacticán kívül az űrben tevékenykedni és harcolni a raiderek meg a basestarok ellen, illetve védik a civilian shipeket.
4: Support
A supportok megkönnyíthetik az emberek számára a köröket, ezért fájó ha kiderül valamelyikről, hogy cylon.
Szóval érdemes úgy taktikázni, hogy mindegyik kasztból legyen egy játékos, illetve fontos, hogy nézzük meg ki milyen skill cardot húz, ne legyen belőle hiány a late game-ben se.
Ha kiválasztottuk kikkel szeretnék lenni, akkor utána mindenki húz egy loyalty cardot, amin vagy az van hogy ember vagy clyon. Természetesen nem szabad megmutatni.
Kb így néz ki a board:
[img]https://cf.geekdo-images.com/images/pic405602_md.jpg[/img] Nem jól adtad meg az elérési útvonalat.
Azaz van a Galactica (ahol helyszínek vannak), van a Colonial One ahol az elnökséggel kapcsolatos lehetőségek vannak inkább, illetve fel van osztva az űr ahol raiderek, basestarok, civilian ship-ek meg viperek mozoghatnak.
[img]https://cf.geekdo-images.com/images/pic361713_md.jpg[/img] Nem jól adtad meg az elérési útvonalat.
Itt van a cylon board ahol a felfedett cylonok mozoghatnak és akciózhatnak, meg az attribútumaink (fuel, food, population, morale) amelyből bármelyik 0-ra ér akkor bukták az emberek a gamet, és körönként kurvára fognak fogyni, szóval a cylonoknak főleg az lesz a feladatuk, hogy ezeket az értékeket nullára csökkentsék. Meg a jump preaparation amivel tudunk előre haladni a játékban azaz a kék mezőkre érve már tudunk ugrani így közelebb kerülve a győzelemhez (lásd lejjebb).
Játékos köre:
1 : Először felhúz annyi és olyan skillcardot ami a karakterlapon szerepel.( de maximum 10 lehet a kezedben)
[img]https://cf.geekdo-images.com/images/pic382623_lg.jpg[/img] Nem jól adtad meg az elérési útvonalat.
2 : Aztán van Movement rész, ahol a táblán lévő helyszínek között tud mozogni.
3: Action step, ahol vagy a kártyákon vagy a helyszíneken szereplő action-öket tudjuk meglépni.
4: Ha megvolt, akkor jön a Crisis deck, ahol húzunk egy krízis kártyát.
Na pl: itt van olyan hogy current player választ (máskor admirális vagy a president, illetve van amikor nem lehet), azaz vagy megpróbáljuk megoldani vagy nem kell megoldani és az "or" részen szereplő utasítást hajtsuk végre.
Most próbáljuk meg megoldani, azaz 9 értékű zöld vagy sárga kártyát kell bepakolnunk az asztalra természetesen ahogy megszokhattuk fejjel lefele. (kettőt pedig egy kártya stócról random rakunk bele). A skillcardokon szereplő számok értéke fogják kiadni az értéket szóval ha megvan a 9 akkor megoldottuk és nem szopunk annyit, viszont ha nem olyan szín kerül be ami a crisis cardon szerepel akkor annak az értékével csökkenteni kell a végösszeget. (ugye mivel fejjel lefele dobjuk be a kártyákat így lehet taktikázni a cylonoknak úgy, hogy más színű kártyákat dobálnak bele pl.)
Ha sikerül akkor a pass, ha bukjuk akkor a fail-en lévők történnek velünk. (mondjuk sikerült pont egy kieges crisis cardot linkelnem ahol van treachery card is azt most hagyjuk az nem az alapjáték)
Valamint a crisis card bal alsó sarkában lesz valamilyen cylon hajó jel ami azt jelenti, hogy azok a típusok ha kint vannak a boardon akkor aktiválódnak és támadnak (kockadobás szabályai le vannak írva)
A jobb alsó sarokban pedig ha van olyan jel, akkor azt jelenti hogy a jump mutatót eggyel jobbra húzzuk (fentebb van róla kép).
Illetve van a másik fajta crisis card (bal oldali csak így sikerült együtt képet találni), ahol felkerülnek a cylon hajók a megadott sorrendben a boardra és mindenki szop mint Ishida a deákon. A basestar támadhatja a galacticát azaz sikeres támadás esetén bizonyos helyszíneket nem tudunk használni amíg nem javítottuk meg őket, a raiderek pedig a civil hajókat tudják elpusztítani amivel rengeteg population-t veszítünk. Nem véletlen van nuke-ja az admirálisnak. Döntő részt itt fogunk kockákat dobni, de rengetek kártyán (az elnöki quorum cardok pl) van kockadobási opció.
A lényeg, hogy elérjük a célállomást. (kiegben meg több féle célok vannak pl Föld vagy new caprica, ionian nebula) Ezeket ugrásokkal tudjuk megtenni, minden ugrásnál az űrben lévő hajók lekerülnek és az admirális húz külön kártyákból (kettőt és egyet kell választania) amin általában egy szám szerepel pl: 2 és többnyire valami szopás lépés (pl: -2 fuel).
[img]https://cf.geekdo-images.com/images/pic565444_md.jpg[/img] Nem jól adtad meg az elérési útvonalat.
Ha elértük a 4-et ezekből a számokból akkor van a sleeper agent phase ami azt jelenti hogy megint mindenki húz még loyalty cardot. (azaz újabb lehetőség, hogy cylon légy).
Ha az ugrás szám eléri a 8-at, akkor a kövi ugrásnál az emberek nyertek. (ha eljutnak odáig, általában nem)
Szóval a rejtett cylonoknak van lehetőségük szabotálni a crisis cardok megoldását, illetve ugye az egésznek az ad feszültséget hogy ki hogyan tud manipulálni és hazudni és nagyon fontos ki melyikpillanatban fedi fel magát és ezzel mekkora kárt tud okozni.
Ha egy cylon felfedi magát, akkor megszűnik minden képessége és rangja és megy a cylon hajóra, ahol az ott megadott lehetőségekkel tud élni. (de csak 3 skill cardot húz és csak 1 skill cardot tud berakni egy skill checkbe)
A galacticán több helyszín is van amivel érdemes operálnunk (amivel támadhatunk, vipereket küldhetünk ki civil hajókat mozgathatunk) stb, illetve van a Brig a kvázi börtön ahova bezárhatjuk a másikat, vagy a gyanús cylon haverunkat. (kiegben meg ki is lehet végezni egy játékost) A börtön megvalósulását megint csak skill cardokból kell teljesítenünk.
Szóval ez a játék ahol emberként minden kör a szopásról szól, a game of thrones-al egy ligában indul ebből a szempontból, nem sok esély van a nyerésre és pont ezért élvezetes vele játszani mert van tétje, illetve a sleeper agent phase-nél amikor kiosztásra kerül minden cylon kártya kurvára megnehezedik a game.
Ez az alapjáték volt, igazából 1-2 game és teljesen jól beletanul az ember. A kiegészítők szerencsére sokkal komplexebbé teszik (cylon leaderek pl.) úgyhogy érdemes keverve játszani.
Epilógus
Legjobb board game amivel eddig játszottam (nem sok), öten nagyon élvezetes és rengetegszer újrajátszható és nem árt, ha valaki a sorozatnak is a rajongója.
Ezúton köszönöm Minaginak, hogy bemutatta a sorozatot, illetve ő vett rá a társasjátékra is.